Haber

Ürdün’den uyarı: “İsrail’in Filistin’deki askeri tırmanışı bölgede şiddet sarmalına yol açabilir”

Ürdün, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’daki askeri tırmanışının bölgeyi yeni bir şiddet sarmalına sürükleyebileceğini belirtti.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sinan el-Mecali, İsrail askerlerinin Batı Şeria’ya düzenlediği baskınlara yazılı bir açıklama yaptı.

Mecali, İsrail’in bölgedeki askeri tırmanışının, bedelini herkesin ödeyeceği yeni bir şiddet sarmalına gireceğinin sinyallerini verdiğini kaydetti.

“Şiddet daha çok şiddeti doğurur”

“Şiddet daha fazla şiddeti doğurur.” Mecali, sözleriyle İsrail güçlerinin Filistinlilerin yaşadığı kentlere düzenlediği baskınlara ve barış sürecinin durdurulmasının gölgesinde atılan adımlara tepki gösterdi.

Mecali, tüm bunların bölgede barış ve güvenliği tehdit eden, adil barış umutlarını tüketen ve İsrail’in sorumlu olduğu tehlikeli bir tırmanışa yol açacağı uyarısında bulundu.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İsrail’in Filistinlilere yönelik askeri operasyonlarını ve iki devletli çözümü ve barış fırsatlarını yok eden tüm hukuksuz uygulamalarını durdurması gerektiğini vurguladı.

İsrail güçleri dün sabah Batı Şeria’nın Cenin kentine baskın düzenleyerek 3 Filistinliyi öldürdü. Filistin Sağlık Bakanlığı da yıl başından bu yana İsrail güçleri tarafından öldürülen Filistinli sayısının 52’si Gazze’de, 165’i Batı Şeria’da olmak üzere 217’ye yükseldiğini duyurdu.

İsrail güçlerinin Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilerin yaşadığı mahallelere düzenlediği ve çoğu kez ölüm veya yaralanmayla sonuçlanan bu baskınlar bölgede gerginliğe neden oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu