Haber

Biden ve Şi, G20 Zirvesi için geldikleri Endonezya’da ilk kez yüz yüze görüşüyor

ABD Lideri Joe Biden ve Çin Devlet Lideri Şi Cinping, G20 Tepesi için geldikleri Endonezya’nın Bali Adası’nda yüz yüze görüşme gerçekleştiriyor.

ABD ile Çin ortasında global güç rekabetinin ve tansiyonların arttığı periyoda denk gelen görüşme, Biden’ın ocak 2021’de vazifeye başlamasından bu yana iki başkanın birinci yüz yüze buluşması oldu.

Görüşmede, ikin başkanın, Tayvan, insan hakları, ekonomik rekabet, Ukrayna Savaşı, Rusya’ya karşı tutum ve Kuzey Kore konularını ele alması, gerilim kaynağı olan anlaşmazlıklarda “kırmızı çizgilerini” ortaya koyması bekleniyor.

Liderler, daha önce her ikisinin de başkan yardımcısı olarak mevkidaş olduğu dönemde yüz yüze görüşmelerde bulunmuştu. Ancak taraflar, Biden’ın geçen yılın başında misyona başlamasından bu yana sırf iki defa çevrim içi ve bir kere de telefonda görüşürken hiç bir ortaya gelmemişti.

Çin Devlet Lideri Şi, Kovid-19 salgınının başlamasının akabinde yaklaşık 2,5 yıl boyunca yurt dışı ziyaretlerine orta vermiş ve yüz yüze diplomasiden kaçınmıştı.

Şi, birinci defa temmuzda Endonezya Devlet Lideri Joko Widodo’yu Pekin’de ağırlamış, birinci yurt dışı ziyaretini ise eylülde Kazakistan’a yapmış, ardından Özbekistan’a geçerek Şanghay İş Birliği Örgütü Tepesi’ne katılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu