Haber

Murat Emir: İlaç Sektörü Kuruma Noktasına Geldi. Bu duruma bir an önce müdahale edilmesi gerekmektedir.

CHP Ankara Milletvekili Murat Buyruk, eczanelerde ve ecza depolarındaki ilaç sıkıntısına dikkat çekerek, “Bu durumda hastalar eczaneye gittiklerinde ilaçların neredeyse üçte birini veya dörtte birini bulamıyor ve tedavileri yarım kalıyor. Eczaneler ve eczaneler şubat ayında yapılacak kur güncellemesini izliyor ama bu sorun şu anda “Çok acil ve döviz kuru güncellemesine kadar beklenecek bir durum yok. Sektör kuruma noktasına geldi. Bu duruma bir an önce müdahale edilmelidir” dedi.

Mesleği hekim olan Murat Buyruk, ilaç fiyat kararnamesinde belirlenen euro kuru ile reel kur arasındaki fark nedeniyle eczanelerde ve ecza depolarında ilaç sıkıntısı yaşandığını söyledi. Buyruk dedi ki:

“SEKTÖR KURUMA NOKTASINA GELDİ. BU DURUM BİR AN ÖNCE ELE ALINMALIDIR”

“Reel euro kuru 19 liranın üzerinde ama ilaç için devletin belirlediği euro kuru 7.86 lira. Reel euro kuru devletin ödediğinden 2.5 kat fazla. Bu çok büyük bir ilaç kıtlığına neden oluyor. İlaçlar ithal edilemiyor, mevcut. olanlar satılamıyor.Depolar ve eczane rafları boş.Vatandaş ilaç bulamıyor, eczane odaları her gün uyarıyor.Eczaneler gelen her reçetenin neredeyse üçte birine cevap veremiyor.Sorun çok büyük, özellikle çocuk ilaçlarında,antibiyotiklerde,hormonlarda , alarm veriyor.Çok değerli çünkü toplum ve çocuklarımızın sağlığı tehlikede.Bu durumda hastalar eczaneye gittiklerinde ilaçların neredeyse üçte birini, dörtte birini bulamıyor ve tedavileri yapılıyor. eksik.Eczaneler ve eczaneler şubat ayında yapılacak kur güncellemesini izliyor ama bu sorun şu anda ve döviz kuru güncellemesine kadar çok acil.Şube d’ye ulaştı. canlanma noktası. Bununla ilgilenilmesi gerekiyor.”

Ayrıca Emir bugün sosyal medya hesabından konuyla ilgili şu mesajı paylaştı:

“BAKAN KOCA ‘SAĞLIKTA YAŞLARI SEVİYELEDİK’ DİYOR, NELER OLDUĞUNDAN HABERİNİZ VAR MI?”

“Eczanelerdeki ilaç sıkıntısı yüzde 30’a ulaştı. 700 kalem ilaç yok. İnsanlar çocuklarına antibiyotik bulmak için eczaneye gidiyor, bulamayınca da eczacı ile vatandaş karşı karşıya geliyor. Bakan Fahrettin ‘Sağlıkta çok yol kat ettik’ diyen Koca, ‘Neler oluyor haberiniz var mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu