Ekonomi

İstanbul İnsan Kaynakları Forumu başladı

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Salim Atay, “(Türkiye’den 30 bin yazılımcının gittiği iddiası) 2021’de yazılımcı sayımız yüzde 17,8 arttı. Yani sektörde ne yetenek kaybımız ne de daralmamız var. Böyle bir şey yok.” söz konusu.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından “Yeni yüzyılın yetenek merkezi” temasıyla düzenlenen “İstanbul İnsan Kaynakları Forumu (Istanbul HR Forum)” İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı.

Forumun açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Dairesi Başkanı Doç. İnsan kaynakları alanındaki deneyimlerini diğer ülkelerle olduğu gibi özel sektörle de paylaştıklarını belirten Atay, geçtiğimiz ay Semerkant’ta Türk Devletleri Teşkilatı ile e-insan konusunda işbirliği anlaşması imzaladıklarını ifade etti.

Atay, çağdaş insan kaynakları uygulamalarını içeren bütünsel sistemlerini sadece Türk devletleriyle değil, talep eden tüm ülkelerle paylaşmaya hazır olduklarını söyledi.

Büyük veriyi analiz ederken, araç ve yöntemler geliştirirken ilgili kurumlarla tam bir iş birliği içinde hareket ettiklerini belirten Atay, “Bu ilkeler ve iş birliğinin yarattığı katma değeri yüksek projeler sonucunda köklü insan kaynağı çalışmalarını başlattık. Ülkemizin yıllardır beklediği reform.” söz konusu.

Ülkenin aynı zamanda genç bir nüfusa ve yetenek kapasitesine sahip olduğuna dikkati çeken Atay, Türk girişimcinin dünyanın her yerinde, her ülkede kendisine yer bulduğunu, yarışmaya dahil olduğunu ancak genç yeteneklere sahip olmasına rağmen kendisine yer bulduğunu kaydetti. , insan kaynakları alanında yeterli sayıda profesyonel bulunmamaktadır.

Atay, insan kaynakları alanında profesyonellerin yetiştirilmesi ile KOBİ’lerin kurumsallaşma ve büyüme süreçlerine çok ciddi katkı sağlayabileceklerini belirtti.

“Türkiye’den 30 bin yazılımcının gittiği iddiaları doğru değil”

Bazı mecralarda 2021’de Türkiye’den 30 bin yazılımcının göç ettiğini belirten Atay, şunları kaydetti:

“Yazılım bölümündeki büyüme yavaşlamış gibi görünüyor, İnsan Kaynakları Ofisi olarak bu alanda her türlü bilgi birikimine sahip olduğumuzu ve bu hareketliliği, yetenek hareketini takip ettiğimizi belirtmek isterim. başından beri yetenekler sonsuza kadar başka kültürlere gitmek ve oradan farklı şeyler öğrenmek için yola çıktılar.Gittiler.Bu çok normal geçmişte oldu.O zamanın fiziki şartları, fiziki şartların yetersizliğine rağmen idi. o zamanki ulaşım araçları. Artık her şey mümkün. Onun için bu tür bir hareketlilik dünyanın her ülkesi için geçerli. Yeter ki nitelikli insan kaynağı olsun.”

Bu iddiaların kesinlikle gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Atay, “2021 yılında yazılım sektöründe Avrupa’da yüzde 7,5, Türkiye’de ise yüzde 12,5 büyüme yaşandı. Avrupa’nın çok üzerinde büyüme.Sayımız 2021’de yüzde 17.8 arttı.O yüzden segmentte ne bir yetenek kaybımız ne de bir daralmamız var.Önemli bir şey değil.” ifadelerini kullandı.

“Önce insanı kazanmak ve geliştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz”

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün de “insan odaklı gelişmeyi” görev ve vizyon olarak benimsediklerini söyledi.

Son yıllarda Türkiye genelinde insan kaynakları yönetiminde felsefi değişimler yaşandığını belirten Görgün, “İnsan kaynaklarının operasyonel açıdan stratejik bir düzeye dönüştürülmesi çalışmalarını yakından takip ettiğimizi söylüyoruz. kurumlarda sadece çalışan destek birimi olarak konumlandırılmıştır.” söz konusu.

Görgün, işten önce insanı geliştirmeyi hedefleyen ve insanı merkeze alan bir insani değer yönetiminin artık dünyanın önde gelen şirketlerinin temel stratejisi haline geldiğini belirtti.

“Özellikle son yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan gelişmeler, insanın kaynaktan değere dönüşmesini herkes için bir öncelik haline getirdi. İnsanların hayallerinin, amaçlarının, beklentilerinin, ihtiyaçlarının ve hassasiyetlerinin olması da bizlere gösteriyor ki, bu bir Bunları sadece kaynak olarak algılamak büyük hata.Bu bakış açısıyla insani değer yönetimi, bize gösterilen vizyon, kararlı duruş ve inanç sayesinde artık şirketlerin, kurumların ve devletlerin geleceğini belirleyen temel yaklaşım haline gelmiştir. devletimiz tarafından ülkemizin en nitelikli insan değerini ülkemizin en kaliteli tesislerinde yerleştirerek dünyada ezber bozan bir güç elde ettik.Biz de bu gelişmeyi destekliyoruz ve önce insan kazanıyoruz.Gelişmek için var gücümüzle çalışıyoruz. BT.”

“Özbekistan Taşkent’te Olmazor Girişimcilik Merkezi’nde ofis açmak için sözleşmemizi imzaladık”

prof. Dr. Haluk Görgün, gençlerin farkındalığını artırmak ve onlara yeni fırsatlar sunmak amacıyla düzenlenen yurt içi ve yurt dışı tüm kariyer fuarlarına katıldıklarını belirtti. İstihdam keşfetmek ve yaratmak için çok hoş bir başlangıç ​​olacağına inanıyoruz.” dedi.

İnsan odaklı büyümenin ana vurgu olduğunun bilincinde olduklarını ve bu amaçla birçok proje geliştirdiklerini anlatan Görgün, kendi içlerinde oluşturdukları birçok uygulama modelinin, kendi geliştirdikleri yaklaşımlarla ortaya çıktığını söyledi. çalışanlar.

“Kamu çalışanlarının kapasitelerinin artırılmasına yönelik çalışmalarımıza hız vereceğiz”

Türk Devletleri Devlet Teşkilatı (TDT) Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömuraliyev, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi ile insan kaynakları alanında işbirliğine başladıklarını belirterek, ilk toplantıyı teşkilat başkanlarının katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirdiler. TDT üyesi ve gözlemci ülkelerden ilgili kurum ve akademisyenler.

Ömuraliyev, “Öncelikli işbirliği alanlarımızdan biri, üye ve gözlemci ülkeler nezdinde insan kaynaklarının ve kurumsal kapasitelerin geliştirilmesidir. Çalışmalarımız, kamu kurumlarının mesleki becerilerini geliştirmeyi ve ülkelerimizin kurumsal kapasitelerini güçlendirmeyi amaçlamaktadır. uygun yönetim ve kamu hizmetinin sağlanması.Aynı zamanda attığımız bu yeni adımlarla, dairelerin birbiriyle daha uyumlu hareket etmesi ve kamu çalışanlarının kapasitelerinin artırılmasına yönelik çalışmalarımıza hız kazandıracağız.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu