Haber

İngiltere’den insanlık dışı eylem: Göçmenler yüzen hapishaneye yerleştiriliyor

Mültecilerin İngiltere’de kalacakları ‘Bibby Stockholm’ gemisine yerleştirilecek 50 kişilik ilk grubun bu hafta içinde geminin bulunduğu Portland Adası’na getirilmesi bekleniyor.

Ülke basınında yer alan haberlere göre, 50 kişilik ilk grubun bu hafta Portland Adası’na varması ve sığınma taleplerinin işleme alınması için süre sınırı içinde kalacakları “Bibby Stockholm” gemisine yerleştirilmeleri bekleniyor.

Önümüzdeki haftalarda planlama doğrultusunda 500 sığınmacının tamamının gemiye yerleştirileceği tahmin ediliyor.

GEMİ PROTESTOLARLA BULUŞTU

En az 18 ay boyunca 500 mülteciyi barındıracak 222 odalı gemi, geçen hafta Dorset’in güney kıyısındaki Portland Limanı’na ulaştı. Gemi, yerel halk ve insan hakları grupları tarafından protestolarla karşılandı.

Hükümet, gemide barındırılacak kişilerin yalnızca Birleşik Krallık’a yasadışı yollardan giren 18 ila 65 yaş arası yetişkin erkeklerden oluşacağını belirtmişti.

İNSANLIK DIŞI!

İngiliz hükümeti yaptığı açıklamada, şu anda ülke çapındaki otellerde yaklaşık 51.000 sığınmacının bulunduğunu ve bunun vergi mükelleflerine günde yaklaşık 6 milyon sterline mal olduğunu söyledi.

Ülkedeki göçmen yanlısı STK’lar ve insan hakları örgütleri, mültecileri gemilerde ağırlamanın “insanlık dışı” olduğunu savunuyor.

GEMİYE DÖNMEYENLERE DİKKAT

Mültecileri Portland veya Weymouth’a götürmek için otobüsler her saat 09:00 ile 23:00 arasında çalışacak. Geri gelmezlerse, iyi olup olmadıklarını kontrol etmek için bir “yardım çağrısı” yapılacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu