Haber

Hindistan Parlamentosu’nda Manipur’da Yaşanan Şiddet İçin Başbakan Modi’den Beklenen Açıklama

Hindistan Parlamentosu’ndaki muhalefet partilerinin temsilcileri, ülkenin kuzeydoğusundaki Manipur eyaletinde meydana gelen ölümcül şiddet olaylarına ilişkin Başbakan Narendra Modi’den ayrıntılı açıklama beklediklerini bildirdi.

Hindistan’ın ana muhalefet partisi Ulusal Kongre, muhalefetin Manipur’daki ölümcül şiddet olaylarına ilişkin taleplerini Twitter hesabından paylaştı.

Paylaşımda, “Kapsayıcı Ulusal Kalkınma İttifakı (HİNDİSTAN), Manipur meselesinin mecliste görüşülmesini talep ediyor. Başbakan Modi, Manipur’daki olaylar hakkında ülkeyi bilgilendirip detaylı açıklama yapsın.” ifadeler kullanılmıştır.

Ulusal Kongre Partisi Genel Başkanı Mallikarjun Kharge de Twitter’dan bir açıklama yaparak, Başbakan Modi’nin 83 gündür ortalıkta her geçen gün artan şiddet ve korku hikayeleri hakkında mecliste kapsamlı bir açıklama yapması gerektiğini vurguladı.

Kharge, “Ülkenin kuzeydoğusundaki durum kırılgan ve Manipur’daki şiddet diğer eyaletlere de yayılıyor gibi görünüyor. Bu, kırılgan sınır devletlerimiz için iyi bir durum değil.” açıklamasını yaptı.

Öte yandan muhalefet partisi temsilcileri mecliste Manipur’daki şiddeti protesto eden sloganlar atarak, Başbakan Modi’den detaylı açıklama beklediklerini ifade ettiler.

Hükümet tartışmaya hazır

İçişleri Bakanı Amit Shah dün yaptığı açıklamada, hükümetin Manipur meselesini mecliste görüşmeye hazır olduğunu belirterek, halkın gerçekleri öğrenme hakkı olduğunu belirtti.

Manipur polisinin dün yaptığı açıklamada, “Olayla ilgili açılan davada şu ana kadar 1’i çocuk 7 kişi tutuklandı. Eyalet polisi birçok yere baskın düzenleyerek kalan suçluları yakalamak için var gücüyle çalışıyor.” kelime kullanıldı.

Ne oldu?

Manipur eyaletinde Kuki-Zo etnik grubuna mensup oldukları belirlenen iki kadını çete üyelerinin sürükleyerek toplu tecavüze uğrattığı görüntüler sosyal medyada gündem oldu.

Polis, olayın 4 Mayıs’ta meydana geldiğini ve o tarihte Thoubal bölgesinden bir adam kaçırma ve toplu tecavüz olayının bildirildiğini açıkladı.

Videonun gündeme gelmesinin ardından polis konu ile ilgili toplu tecavüz dosyası açarak 5 kişiyi gözaltına aldı.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi yaptığı açıklamada, olayın “Hindistan’ı utandırdığını” belirterek, “Manipurlu çocukların başına gelenler asla affedilemez” dedi. ifadesini kullanmıştı.

Manipur Eyaleti Başbakanı N. Biren Singh de Twitter’da “ölüm cezasının dikkate alınacağını” söyledi.

Manipur’da şiddet devam ediyor

Öte yandan eyalet nüfusunun yüzde 53’ünü oluşturan Meitei topluluğu, “Planlı Kabile” kategorisine girmedikleri gerekçesiyle bölgedeki gösterilerini sürdürüyor.

Nüfusun yaklaşık yüzde 30’unu oluşturan Kukilerin de içinde bulunduğu grupların tavrı şiddete yol açıyor.

Gösteriler 3 Mayıs’tan bu yana şiddet olaylarına sahne oluyor. 4 Mayıs’ta askere “vur” emri verilen Manipur’da çıkan şiddet olaylarında yaklaşık 130 kişi hayatını kaybetti, 60 bin kişi de yerinden edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu