Haber

Zelenski’den Herson’da ilk kez açılan Yenilmezlik Noktalarıyla ilgili açıklamalar

Ukrayna Devlet Lideri Zelenski, dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesinin yanı sıra Herson’da birinci kez açılan ve içinde Elon Musk’ın Starlink uydu internet bağlantısı bulunan Yenilmezlik Noktalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bu çadırlarda halk telefonlarını şarj ediyor, ısınıyor, sıcak çay ve yemek hizmeti alıyor ve iletişim kuruyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili şunları kaydetti;

“Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte tahıl muahedesinin uzatılmasıyla ilgili memnuniyetimizi konuştuk. ‘Ukrayna tahıl girişimimizi desteklediğiniz için teşekkür ederim.’ Ukrayna besin istikrarının garantörü olmaya devam edecek. Sayın Erdoğan ile güvenlik ve güç işbirliğini de görüştük.”Zelenski ayrıyeten dün akşam ilerleyen saatlerde günlük ulusa sesleniş konuşmasını yaparak Ukrayna güç altyapısının son durumuyla ilgili açıklamalar yaptı. Güç alt yapısı üzerinde çalışıldığını belirten Zelenski, ülke çapında acil durum kesintilerinin azaldığını tabir etti. Zelenski güç kesintilerinin daha çok Kiev, Odesa, Vinnytsia ve Ternopil bölgelerinde yaşandığını, Ukrayna genelinde 18 bölgede güç sorunu çekildiğini belirtti.YENİLMEZLİK NOKTALARIHerson bölgesinde birinci kez iki ‘Yenilmezlik Noktası’ açıldığını duyuran Zelenski, bu çadırlarda halkın telefonlarını şarj edip, ısınıp, çay-kahve içip, sıcak yemek yiyebileceklerini ve irtibat kurabileceklerini kaydetti. Yenilmezlik Noktaları isimli çadırlar, güç alt yapısının Rus füzeleriyle ziyan görmesinden sonra halkın bağlantı muhtaçlığını giderecek yerler olarak Ukrayna devleti tarafından hazırlandı. Isıtma ve sıcak çay-kahve ile yemek hizmeti verilen bu yerlerde halk, telefonlarını şarj edebiliyor ve Elon Musk’ın Starlink uydu internet hizmetiyle bağlantı kurabiliyor. Zelenski bu çadırların ülke genelinde yaygınlaşacağını tabir etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu