Haber

2 bin yıllık İstanbul kapıdaki mozaik ve taş yol göz kamaştırıyor

2 bin yıllık İstanbul kapıdaki mozaik ve taş yol göz kamaştırıyor

Restorasyon çalışmalarında bulunan mozaik göz kamaştırıyor

BURSA UNESCO’ya aday tarihi kent İznik’te onarımı tamamlanan bir bölgede roma devrine ilişkin olduğu argüman edilen mozaik ve taş yol ortaya çıktı. Tarihi alan halka açılmazken, etrafı demir perde ile hala korunuyor.

Bursa’nın dünyaca ünlü tarihi ilçesi İznik’te neredeyse her gün bir tarihi eser keşfediliyor. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine konut sahipliği yapan Bursa’nın İznik ilçesindeki 2 bin yıllık İstanbul Kapı restoresi tam 5 yıl sürdü. Çalışma yapılan tarihi alanda taşlarla inşa edilen Roma yürüyüş yolu, yapıtlar ve mozaik ortaya çıktı. İlçeye gelen yerli yabancı turistler mozaike ağır ilgi gösterdi. Yüzyıllar uzunluğu pek çok kuşatma, doğal afet ve müdahale sonucunda değişimler geçirerek, günümüze ulaşan İznik surlarının en karakteristik kısımlarından İstanbul Kapı, devrin savaş ve savunma stratejilerinin de inceliklerini yansıtıyor.

İlk üretimi M.S. 1. yüzyıla tarihlenen ve antik Niceae kentinin kuzey girişinde yer alan İstanbul Kapı, Konstantinapolis’e açıldığından surların en gösterişli kapısı olma özelliği taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu