Haber

Ümraniye’de Göztepe – Ümraniye Metro hattında çalışmalar sırasında iki bina çöktü

ÜMRANİYE’de Göztepe – Ümraniye Metro sınırındaki çalışmalar sırasında hasar gören bitişikteki iki bina çöktü. Binadaki berber dükkanının sahibi ise daha önce boşaltılan binada çalışmaya devam etmek istediklerini söyledi. Çöken binanın yanındaki dükkanın sahibi Cemil Uğurlu, “Sarsıntılar vardı, korkularımız vardı. Zaten çökeceği belliydi. Dikkatle yıkılabilirdi.”

Elmalıkent Mahallesi’nde Göztepe – Ümraniye Metro hattında çalışmalar sırasında hasar gören bitişikteki biri 4 katlı, diğeri 3 katlı iki bina saat 11.30 sıralarında çöktü. Binanın 3 ay önce boşaltılması nedeniyle olayda ölen ya da yaralanan olmadı. Boşaltılan binada faaliyetine devam eden iki dükkanın olduğu öğrenildi. Olayın ardından çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı.

VALİLİK VE İBB’DEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Göztepe – Ümraniye Metro hattında meydana gelen kısmi çökme nedeniyle Ümraniye Elmakent Mahallesi Seyrantepe Caddesi üzerinde bulunan kullanılmayan 3 katlı binada çökme meydana geldi. Binanın boş olması nedeniyle binada çökme meydana geldi. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.Bina çevresinde gerekli güvenlik önlemleri alındı.İBB, 3 ay önce binaların boşaltıldığını açıklamıştı.

İBB açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Ümraniye Ataşehir Göztepe Metro Hattı Kazım Karabekir istasyonunda, kuyruk tüneli ile peron bağlantısının birleşim noktasına 5 metre kala dökülmeler meydana geldi. Çalışmalar durduruldu. Hem kazı çalışmaları sırasında önlem alındı. ve yer üstünde.

Kazı çalışmaları öncesinde, güvenlik amacıyla 3 ay önce boşaltılan 6 daireli binanın yanı sıra, çevrede etkilenmesi muhtemel 2 bina da boşaltıldı. İlgili altyapı kurumlarına bilgi verildi. 3 ay önce güvenlik amacıyla tüm çevre tedbirleri alınarak boşaltılan bina, bu sabah çöktü. Alınan önlemler sayesinde olaydan kimse etkilenmedi. “İmhaya ilişkin tespit ve tedbir çalışmaları devam ediyor.”

ÇALIŞMAYA DEVAM ETMEK İSTEDİK

Binada bulunan berber dükkanının sahibi ise, “Dükkan açıktı, içeride kimse yoktu. Bize erkenden haber verdiler, tahliye edelim dediler. Biz tahliye ettikten sonra yarım saat içinde toprak çöktü. Bir buçuk saat sonra da berber dükkanının içi çöktü.” Daha sonra ev çöktü. Seçimi bize bıraktılar, isterseniz sizi tahliye edebiliriz.” “Çalışmaya devam etmek istiyorduk. Sonra bu olay oldu. İşin sesini duyuyorduk ama büyük bir sarsıntı olmadı” dedi.

DİKKATLİ BİR ŞEKİLDE YIKILMIŞ OLABİLİRDİ

Bölge sakinlerinden Halil İbrahim Yağcıoğlu, “Sesi duyduk geldik. 6-7 aydır boştu. Altında iki dükkan vardı, onlar da faaliyetteydi. Onlar da kaçtı. Daha önce de Binalardan sesler geliyordu, sorunlar vardı. Daha önce metrodan dolayı arkadaki binalarda da sorunlar yaşanıyordu.” .

Cemal Aktaş, “Yıkılma tehlikesi var dediler. Güvenlik tedbirleri alındı, durum sonradan öğrenildi. İçeride tanıdığımız esnaf arkadaşlarımız var. Çok şükür can kaybımız olmadı. Yaklaşık 5-5 saatte bina boşaltıldı.” 6 ay önce tedbir amaçlı. Son zamanlarda ise bir açılış yaşandı. “Binanın önündeki peyzaj alanında bu sabah çökme meydana geldi, ardından bina çöktü. Metro çalışması sırasında sesler geliyordu ama onun dışında servisin gelmesinden dolayı da bazı sıkıntılara katlanıyorduk” dedi. Çöken binanın yanındaki dükkan sahibi Cemil Uğurlu ise, “Metro olarak boşaltıldı. 3 ay önce tedbir alınmıştı ama kimse bunun böyle olacağını iddia etmemişti. Yıkılacak olsaydı daha kontrollü bir yıkım olabilirdi. Berber çalışmaya devam ediyordu ancak yıkım sırasında dükkan boştu. Sarsıntılar vardı, endişelerimiz vardı. Yıkılacaktı. “Aslında kesindi. Tedbir amaçlı yıkılabilirdi” dedi.

1 YILDA SALLANMALAR DAHA FAZLA ARTTI

Olay yerine 300 metre uzaklıktaki bir dükkanın sahibi, “Çok fazla gürültü ve patlama duyduk. Depremi andıran sesler vardı. Özellikle delme ve delme sırasında gürültü, uğultu ve sarsılma oluyordu. Son zamanlarda depremi andıran sesler gelmeye başladı. bu seslerin giderek arttığını ve dehşetin doğal olarak başladığını söyledi.” “Endişeliyiz. Olayı yıkılmadan önce duydum ama iyi haber şu ki içerisi boşaltıldı. Böyle bir olay bekleniyordu, 3 yıldır da böyle bir çalışma yapılıyor. Geçen yıl yaklaştıkça bunu daha fazla hissetmeye başladık” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu