Haber

Türkiye’yi ziyaret etmesi beklenen ABD Dışişleri Bakanı Blinken Ankara’da protesto edildi

Platform üyeleri Çukurambar Tuğba Altınok Camii’nde kıldıkları cuma namazının ardından Blinken ve İsrail’i protesto etmek için geldi. Ankara’daki ABD Büyükelçiliği’nin önünde yürüdü.

Küme adının açıklaması aşağıdadır: AnkaraSivil Toplum Platformu Lideri Mustafa Kır, İsrail’in Gazze’de 7 Ekim’den bu yana Filistinlilere yönelik saldırılarında çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğini, çok sayıda kişinin yaralandığını veya sakat kaldığını hatırlattı.

Gazze’deki olayların sessiz kaldığını savunan Kır, İslam ülkelerinin devlet ve hükümet liderleri ile parlamentolarına seslenerek, “Sivil inisiyatifin sesine kulak verin. Yeriniz Filistin halkının yanıdır.” söz konusu.

Kır, Filistinli sivilleri katleden, soykırım yapan siyonistlere ve işbirlikçilerine karşı somut adımlar atılması çağrısında bulunarak, şöyle konuştu: Her ne sebeple olursa olsun, bir Yahudi olarak İsrail’i desteklediğini beyan eden ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in ülkemize gelmesine izin vermeyin. İsrail Büyükelçisini sınır dışı edin, büyükelçilerimizi derhal İsrail’den çekinz.” dedi.

şu anki haliyle İslam İşbirliği Teşkilatı“Ayrımcı bir örgüt” olduğunu savunan Kır, örgütün kuruluş, amaç ve unsurlarına uygun olarak yeniden tasarlanması, aksi takdirde kapatılması gerektiğini öne sürdü.

Gazze’de yaşananlar nedeniyle ABD’li ve İsrailli yetkililer hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde dava açılması gerektiğini belirten Kır, sorumluların Türkiye’deki mahkemelerde yargılanması için gerekli çalışmaların başlatılması çağrısında bulundu.

Mustafa Kır, Türkiye’deki yabancı askerlerin kullanımına açık askeri üs ve limanların da kapatılması gerektiğini savundu.

Grup açıklamanın ardından dağıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu