Haber

Türkiye Schengen Vize Başvurularına Yüzde 15 Red Cevabı Aldı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç ve CHP Eskişehir Milletvekili Jale Pıltı Süllü’nün Schengen vizelerine ilişkin soru önergesini yanıtladı. Hakan Fidan, Türkiye’den gelen Schengen vizesi başvurularının reddedilme oranını da açıkladı.

Kaynak: Hürriyet

Avrupa Komisyonu verilerine göre 2022 yılında Türkiye’den yapılan Schengen vizesi başvurularının yüzde 15’i reddedildi.

Fidan, CHP’li Ali Öztunç’un Schengen vize başvurularındaki ret oranlarına ilişkin soru önergesini şöyle yanıtladı:

Hakan Fidan: “AB Komitesi’nin (Avrupa Komisyonu) bilgisine göre, Türkiye’deki konsolosluklardan yapılan Schengen vize başvurularının reddedilme oranı 2014, 2015 ve 2016 yıllarında yüzde 4 civarında iken, 2016’dan sonra her yıl artarak yüzde 17’ye ulaştı. 2021’de yüzde 2022’de ise yüzde 15,7’ye düştü. “Bu sorunların bir an önce aşılması yönündeki beklentimiz muhataplarımıza defalarca iletildi, ilgili ülkelerin büyükelçileri bakanlığımıza davet edildi, beklenti ve talepler birinci ağızdan aktarıldı, diplomatik notayla da bu konular paylaşıldı. “

Dışişleri Bakanı Fidan, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında başlatılan Vize Serbestisi Diyaloğu’ndaki gelişmeleri de paylaştı:

“Vize Serbestisi Yol Haritasında yer alan 72 kriterden 66’sı ülkemiz tarafından yerine getirilmiş olup, geri kalan 6 kriterin karşılanması ve karşılanan kriterlerin devamlılığının sağlanması yönünde çalışmalar devam etmektedir. Vize Serbestisi Diyaloğuna ilişkin gelişmeler ve beklentiler AB tarafıyla paylaşılıyor. Geriye kalan altı kriterin karşılanması ve karşılanan kriterlerin devamlılığının sağlanması için çalışmalar devam ediyor.”

Dışişleri Bakanı Fidan’ın açıklamalarına göre Schengen vize başvurularının reddedilme oranı 2016’dan bu yana artış gösterirken geçen yıl azaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu