Ekonomi

Türkiye, ABD ile küçük modüler reaktör alımını görüşüyor

Türkiye’nin ABD’den küçük modüler bir nükleer reaktör satın almak için görüşmelerde bulunduğu belirtiliyor.

ABD medyası, Türk hükümeti ve özel şirketlerin ABD ile küçük modüler nükleer reaktör alımı için görüşmelerde bulunduğunu duyurdu. ABD Dışişleri Bakanlığı Kıdemli Nükleer Enerji Danışmanı Justin Friedman, ABD merkezli haber kuruluşu Bloomberg’e Türkiye’nin kömüre dayalı elektrik üretiminin yerini alacak bir sistem olan nükleer enerji ile önemli ölçüde ilgilendiğini söyledi. Türkiye’nin 2050 yılına kadar 20 gigawatt elektrik üretim kapasitesinin nükleer enerjiden sağlanması hedefini hatırlatan Friedman, bu hedefe ulaşmak için 35’e kadar küçük modüler reaktör alımı için yer olduğunu söyledi. Friedman, “Şimdi asıl soru, işletmeler arası işbirliğinin önünü açmak için hükümetler arasında nasıl birlikte çalışmamız gerektiğidir” dedi.

Bu ölçekteki bir alımın milyarlarca dolarlık yatırım gerektirdiği haberde belirtilirken, söz konusu görüşmelere ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.

Enerji ve Konvansiyonel Kaynaklar Bakanlığı’nın verilerine göre Akkuyu ve Sinop’ta kurulacak nükleer santrallerin yılda yaklaşık 80 milyar kilovat saat elektrik üretmesi bekleniyor. – NEW YORK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu