Sağlık

Sevdiklerinizi Yalnız Bırakmayın: Depresif Sevgilinize Anladığınızı Gösterebileceğiniz 10 Yol

Hepimiz zaman zaman kötü zamanlar yaşarız. Buradaki en değerli şey sevdiklerimizin desteği. Bu içeriğimizde depresyonla baş etmeye çalışan sevdiklerinizin yanında olmak için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz… ?

1. Her şeyden önce iyi bir dinleyici olmaya çalışın.

Karşınızdaki kişinin sözünü kesmeniz ve konuşmasına izin vermemeniz burada size bir fayda sağlamayacaktır. Duyguları ve niyetleri hakkında konuşmasına izin vermelisiniz ki biraz rahatlasın.

2. Sadece konutla sınırlı kalmasına izin vermeyin.

Evde ne kadar yalnız vakit geçirirse o kadar çok kan alıyor. Bu yüzden onu dışarı çıkarmaya çalışın ve günü hoşlandığı şeyleri yaparak geçirin.

3. Endişelerin ortasında karşılaştırma yapmayın.

Neden kötü olduğunu anlatmaya çalışırken ‘Geçen gün başıma bir şey geldi’ diyerek kendinizi sohbete dahil etmeyin. O gün tamamen onunla ilgili olsun.

4. Ona kesinlikle terapiye ihtiyacı olduğunu hatırlatın.

Sonuçta hepimiz insanız. Zorlandığımız bahislerde sadece beklemek ve hayatın akışının gerisinde kalmak yerine ruhsal takviye alarak süreci çok daha hafif sıyrıklarla atlatabileceğinizi kendinize hatırlatabilirsiniz. Online terapiler bu süreçte kurtarıcı olabilir.

5. Günlük işlerini yapmasına yardımcı olun.

İnsanlar depresyona girdiklerinde hiçbir şey yapmak istemezler ve günlük işlerini aksatmaya başlarlar. “Bir ihtiyacın var mı?” Soru ile tamamlayabilirsiniz.

6. Dayanabileceği bir omuzun onu beklediğini her zaman hatırlatın.

Böyle zamanlarda insanların en çok ihtiyaç duyduğu şey, ara sıra güvenebilecekleri bir arkadaştır. sende olduğunu hatırlatmayı unutma.

7. Sosyal çevresinden tamamen uzaklaştırılmasına dikkat edin.

Bu süreçte başka insanlarla tanışmak istememek oldukça normaldir. Ancak tamamen kendine kapalı olması daha fazla depresyon yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle onu çok fazla zorlamadan sosyal çevre ile olan ilişkisini canlı tutabilirsiniz. Dengeyi sağlamak size kalmış!

8. Uzman rolü oynamayın.

Karşınızdaki kişinin o an ihtiyacı olan şey, yakın gördüğü insanları uzman olarak kesmemek. Terapi işini psikologlara bırakın, siz bir dost olarak onun yanındasınız.

9. Can sıkıntısını asla hafife almayın.

Karşınızdaki size kendini anlatmaya çalışırken yüz ifadelerinizi ve ne söyleyeceğinizi yeterince düşünün. En ufak bir aşağılama eylemi karşınızdaki kişinin daha içine kapanmasına neden olabilir.

10. Sabırlı olun.

İyileşme bir süreçtir. Bu süreç şiddetli olabilir, uzun sürebilir ve yorucu olmaya başlayabilir. Burada yapmanız gereken karşınızdaki kişiye karşı sabırlı olmaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu