Ekonomi

Potansiyel olumsuzluklara rağmen doların gücünün devam etmesi bekleniyor

Yıl sonu yumuşamasına rağmen, ABD’nin makro performansı ve Fed’in şahin duruşunun desteğiyle doların gücünün devam etmesi bekleniyor. Dolar, Hazine tahvillerindeki satışlardan ve uzun vadeli eğri faiz oranlarındaki artışlardan etkilenmedi. ABD’deki yüksek faiz oranları ve ABD getirilerindeki düzensiz artış doları daha da güçlendirebilecek faktörler olarak görülüyor.

Doların zayıflamasına yol açabilecek faktörler arasında zayıf ABD makro verileri, ABD ekonomisindeki yavaşlama veya Avro Bölgesi’ndeki sakinlik yer alıyor. Ancak bu potansiyel zayıflıkların Çin veya Avrupa büyüme beklentilerinin yeniden değerlendirilmesinden kaynaklanması beklenmiyor. Daha yüksek ABD faiz oranları, daha sıkı dolar fonlama koşulları nedeniyle başlangıçta doları güçlendirebilecek olan finans sektörünü potansiyel olarak bozabilir.

2024 yılına bakıldığında, ABD eğrisinin kısa ucunun Federal Reserve gevşemeden önce düşmesi ve bunun da doları potansiyel olarak zayıflatması bekleniyor. Geçmişteki Fed faiz indirimleri EUR/USD artışa neden olmadığını belirtmek gerekir. Ancak tahminler EUR/USD’nin önümüzdeki yaz 1,10’a, 2024 sonunda ise 1,15’e ulaşacağını öngörüyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu