Haber

Milli Okçu Samet Ak Dünya Üniversite Oyunlarında Yüksek Teknoloji Yeniliklerine Dikkat Çekti

Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaleti, Chengdu’nun merkezindeki Chengdu’daki 31. FISU Dünya Üniversite Yaz Oyunları’nın açılış töreninde havai fişek gösterisi, 28 Temmuz 2023. (Fotoğraf: Jiang Hongjing/Xinhua)

Milli okçu Samet Ak, Dünya Üniversite Yaz Oyunları’nın uygun bir düzenlemenin ötesinde farklı kültür ve milletlerden sporcuların uyumlu birlikteliğini yansıttığını söyledi.

İSTANBUL/ÇENGDU, 30 Temmuz (Xinhua) — Çin’in Chengdu kentinde düzenlenen 31. Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu (FISU) Dünya Üniversiteler Yaz Oyunları’na katılan milli okçu Samet Ak, oyunlarda kullanılan son teknolojilere hayran kaldığını söyledi .

Milli sporcu, Çin’de kaldığı süre boyunca karşılaştığı birçok büyüleyici yeniliğin günlük rutinini keyifli bir deneyime dönüştürdüğünü belirtti. Ak, bir robotun erişte, tatlı mantı gibi Çin lezzetlerini hazırlayıp yabancı misafirlere sunarken, bir başka robotun da müşterilerin isteklerine göre içecekleri hazırlayıp uygun şekilde servis ettiğini belirtti.

Ak, “Aslında robotla sohbet bile edebiliyorsunuz. Benim için gerçekten etkileyiciydi” dedi.

Sporcu, şehirdeki samimi atmosfer ve sıcak misafirperverlikten de etkilendi.

Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaleti, Chengdu’nun merkezindeki Chengdu’daki 31. FISU Dünya Üniversite Yaz Oyunları’nın açılış töreninde bir gösteri, 28 Temmuz 2023. (Fotoğraf: Chen Zeguo/Xinhua)

Kaldığı otele vardığında odasında Chengdu’nun cazibesini sergileyen sevimli hediyeler bulan sporcu, ülkeyle ilgili ilk izlenimlerini “Çinliler çok saygılı insanlar. Çok cana yakınlar, cana yakınlar. çok misafirperver.”

Ak, Çinli işçi ve gönüllülerin Türk grupla her zaman iletişim halinde olduklarını ve en ufak problemlerinde bile onlara yardımcı olduklarını söyledi.

Ak, “Bizim için her zaman hazırlar ve herhangi bir sorunla karşılaşmamamızı sağlıyorlar. Bütün bir ekip bizim rahatımız için ayırdı.”

İkamet ettiği ve antrenman yaptığı alanın ortasında otobüsle seyahat eden milli sporcuyu aktif ulaşım çözümleri de etkiledi.

Ak, “Yolculuk çok keyifli. Bir yere gitme derdimiz yok. Çok rahat gezebiliyoruz” dedi.

Zengin baharatların kullanılmasıyla ağır bir aromaya sahip olan Sişuan mutfağı, Ak için bir başka farklı deneyim oldu.

Milli sporcu, “Yemekler beklediğimden de güzel. Her şeyi düşünen personel yerel Çin yemeklerinin yanı sıra farklı ülke yemeklerini de hazırlıyor. Benim için çok keyifli oluyor.”

Sporcular, Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin Chengdu kentinde düzenlenen 31. FISU Dünya Üniversiteler Yaz Oyunlarında 10 metre havalı tüfek takımının madalya töreninde madalyalarını sergiliyor, 29 Temmuz 2023. (Fotoğraf: Liu Kun/Xinhua)

Ak, Dünya Üniversite Yaz Oyunları’nın iyi bir düzenlemenin ötesinde, farklı kültür ve milletlerden sporcuların uyumlu birlikteliğini yansıttığını söyledi.

“Daha önce katıldığım yarışmalardan tanıdığım sporcular ve arkadaşlar edindim. Türk ve yabancı farklı disiplinlerden sporcularla sosyalleşiyorum ve etkileşim halinde oluyorum. Bu çok güzel bir deneyim.”

Kendisini özel hissettiren böyle bir etkinliği düzenlediği için Çin’e teşekkürlerini dile getiren Ak, “Görülmesi ve yaşanması gereken bir yer ve ortam.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu