Haber

Kırkpınar’ı üst üste 3 kez kazandı: Aydın Demir vefat etti

Kocaeli Karamürsel’de yaşayan ve ilçenin ilk başpehlivanı olan Aydın Demir, yaşlılığa bağlı rahatsızlıklar nedeniyle bu sabah hayatını kaybetti.

Demir’in naaşı, Kayacık Camisi’nde kılınan ikindi namazının ardından Karamürsel Yeni Mezarlığı’nda toprağa verildi.

AYDIN ​​DEMİR KİMDİR?

24 Kasım 1943 Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde doğan Aydın Demir, ilk kez 1963 yılında Karamürsel Fevziye Köyü’nde yapılan yağlı güreşlerde güreşmiştir. Daha sonra Demir birçok bölgesel güreş yarışmasına da katılmıştır. 1964 yılında askere giden Aydın Demir, döndükten sonra güreşlere devam etti. 1969 yılında Kırkpınar Başpehlivan Güreşleri üçüncüsü olan Aydın Demir; 1970, 1971 ve 1972 yıllarında Çan Güreşleri’nde birincilik kazandı. Ayşecik-Akbalık güreşlerinde 5 yıl, Tarihi Elmalı Güreşleri’nde ise 2 yıl başpehlivanlık unvanını kimseye kaptırmadı.

ARTIK BAŞPEHLİVAN OLDU

1976 yılında Kırkpınar’a iyi hazırlanan Demir, başpehlivan güreşinde Arap Mustafa Yıldız’ı yenerek altın kemerin sahibi oldu. Bir yıl sonra Kırkpınar’da İzmirli Kara Ali’yi mağlup eden Demir, ikinci kez başpehlivan unvanını ilan etti. Ünlü pehlivan, 1978 yılında üçüncü kez Kırkpınar başpehlivanı olarak altın kemerini boynuna taktı. Altın kemerin dışında 50 madalyası ve 40’ı altın olmak üzere 40 kupası bulunan Aydın Demir’in, güreşçi olarak çalıştığı öğrenildi. Güreşi bıraktıktan sonra bir süre hakemlik yaptı.

(SPOR HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu