Haber

Kılıçdaroğlu, Engellilerle İlgili Açıklama Yaptı

Millet İttifakı Cumhurbaşkanlığı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından; ‘Engelliler ve Aileleri’ notuyla bir görsel yayınladı. Kılıçdaroğlu, “İlk yapacağımız şey engellilerin yoksulluğuyla mücadele etmek. Enflasyonu da hesaba katacak şekilde engelli aylıkları ve bakım yardımları için yasa çıkaracağız. Engellilere yönelik ayrımcılığı sona erdirecek yeni yasal düzenlemeler yapacağız.” engelliler. Bu ülkede engelliler artık hak ettikleri gibi eşit vatandaş olarak ve insanca yaşayacaklar. Kısacası tüm yaşlılar ve tüm engelliler için bahar gelecek” dedi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bu akşam saat 00.30’da Twitter hesabından engellilerle ilgili açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, ‘Engelliler ve Aileleri’ notuyla yayınladığı görselde; İktidara geldiklerinde engelliler için neler yapacaklarını dokuz maddede anlattı.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“TÜM ENGELLİ VERİLERİNİ İÇEREN GÜNCELLENMİŞ BİR VERİTABANI OLUŞTURULMADAN HAK TEMELLİ KAMU HİZMETİ BAŞLAMAZ. Kİ BU GÜÇ BİLE MİLYONLARCA İNSANIMIZI BİREYSEL DEĞİL, AYRINTI OLARAK GÖRMEKTEDİR”

“Değerli insanlar. Bugün nüfusumuzun en az yüzde 7’sini oluşturduğunu tahmin ettiğimiz engelli kardeşlerimize seslenmek istiyorum. Bakın iddiamızı söylüyorum. Çünkü elimizde resmi bir veri yok. engellilerle ilgili istatistik tutun.Bu yüzde 7’lik oran 2011 yılı verileri yani tam 12 yıl önceki veriler.Bu devletin yok sayılmasının en açık halidir.Hak temelli kamu hizmeti bir yukarıya dönük olmadan başlayamaz. -tüm engellilerin verilerini içeren tarih bilgi bankası.Bu bile başlı başına bir kanıttır ki bu hükümet milyonlarca insanımızı birey olarak değil detay olarak görmektedir.Hükümet seçim yatırımlarını dağıtırken bile cimri olmuştur. ne engelli maaşlarını insani seviyelere indirdi, ne de engelli işsizliği konusunda doğru düzgün bir analiz yaptı, peki bunun yerine ne yaptı?

“BELEDİYELERİMİZ SOSYAL YARDIMLARI KESİNLİKLE GÜVENCEYE ALMIŞTIR”

“ÖZÜRLÜLERİN YOKSULLUKLARINA İLK İŞTE KATILACAĞIZ. ENFLASYONU DEĞERLENDİREREK ENGELLİLERİN PARA VE BAKIM YARDIMI KANUNU ÇIKARACAĞIZ”

Peki, devletimizin yaptığı yardımların üstüne ne konulacak? Dokuz elementte hızlı bir şekilde aktarıyorum. Bir. İlk yapacağımız iş engelli yoksulluğuyla mücadele etmek olacak. Enflasyonu dikkate alarak engelli maaşları ve bakım yardımları için bir yasa çıkaracağız. Enflasyon karşısında bu emekli maaşlarını ve yan hakları asla ezmeyeceğiz. Yardımlar Kemal Bey’in iki dudağını da eskisi kadar bırakmaz. Açık kanun olacak. İki. Gelir ekini ailedeki hanımın banka hesabına yatıracağız. Engelli veya yaşlı bakımı yapan kadınların sosyal güvenlik primleri devlet tarafından ödenecek ve Aile Destek Sigortası kapsamında kadınlar emekliliğe hak kazanacak. Uçmak. Protez ve ortezleri, SGK katkı payı ve ekipman eklerini günün kurallarına göre güncelleyeceğiz.

“12 BİN ENGELLİ HALKIN İÇİNE ATAYACAĞIZ”

Dört. Engelli vatandaşlarımızın akülü ve manuel tekerlekli araçlarının ücretsiz tamir, bakım ve onarımını yapan atölyeler kuracağız. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere belediyelerimiz bu hizmeti başarıyla uyguluyor. Şimdi tüm Türkiye’ye yayacağız. Beş. Dijital dönüşüm ve uzaktan çalışma imkanlarını göz önünde bulundurarak kamu ve özel bölümlerde engelliler için ayrılan kontenjanları dolduracağız. 12 bin engelliyi kamuda görevlendireceğiz. Altı. Down sendromlu çocukların hayata katılabilmeleri ve ailelerinin güven duyabilmeleri için altyapıyı hızla güçlendireceğiz.

“BU ÜLKEDE ENGELLİLER ARTIK İNSANLIK ÖZGÜRLÜĞÜYLE EŞİT VATANDAŞLAR GİBİ YAŞAYACAKLAR”

Yedi. Maluliyet raporlarındaki keyfi değerlendirmelerin büyük mağduriyetlere yol açtığını biliyoruz. Adil ve aktif bir Sağlık Kurulu Raporları Yönetmeliği uygulayacağız. Keyfi raporlar çilesi mutlaka sona erecektir. Sekiz. Bakın engelliler en temel hakkı olan eğitimden de mahrum bırakılıyor. Sadece yüzde 6,5’i lise mezunu, yüzde 2,6’sı üniversite mezunu. Çünkü engellilerin eğitimi de sorunlarla dolu. Okulları engelli öğrencilerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak tasarlayacağız. Engelli çocuklara yönelik örgün eğitim dışındaki rehabilitasyon hizmetini ayda en az 40 saate çıkaracağız. Dokuz en değerlisidir. Engellilere yönelik ayrımcılığı sona erdirmek için yeni yasal düzenlemeler yapacağız. Bu ülkede engelliler artık eşit yurttaşlar olarak hak ettikleri gibi insanca yaşayacaklar. Kısacası bahar tüm yaşlılar ve tüm engelliler için gelecek. Seninle konuşuyorum.”

Kaynak: ANKA / Siyaset

ikizceajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu