Teknoloji

İnsanlardaki Kıvırcık Saçların ‘Amacı’ Ortaya Çıktı

Diğer primatlara göre çok daha az kıllı görünen günümüz insanı, kafasında en geniş saç koleksiyonuna sahiptir. Pekala millet neden saçı var ve bu saçın görevi nedir?Bilim insanları bu sorunun peşine düşen bir çalışmada çok ilginç sonuçlarla karşılaştılar.

ABD ve İngiltere’den bilim adamlarının yaptığı yeni araştırma, saçlarımızın aslında biz olduğumuzu gösteriyor. soğuk tutarak sorumlu olduğunu kanıtladı. Üstelik saç stilinizin bu görevin ne kadar başarılı bir şekilde yerine getirilmesinde küçük bir etkisi oldu.

  • NOT:Araştırma şu anda akran değerlendirmesini bekliyor ve hakemli bir dergide yayınlanmadı.

Kıvırcık saç ilk ısıyı daha fazla engeller:

Sıcaklık kontrollü bir odada bir model üzerinde farklı peruklarla çalışan bilim adamları, saçsız modellere kıyasla saçlı modellerde saç derisinin ısısının arttığını buldular. daha azonu gördü.

Düz, hafif kıvırcık ve yüksek bukle saç olmak üzere farklı stiller arasında da karşılaştırmalar yapıldı. Isıyı bloke etmede saçın formları birbiriyle ilişkilidir. aynı hızla başarılıydı. Ancak, özellikle yüksek kıvırmak saç modeli serin tutmada daha iyiydi. Ortadaki fark şu anda tam olarak paylaşılmıyor.

Bu sonuçlar insanlarda kıvırcık saçların sıcaktan korunması için de faydalıdır. evriminin bir parçası edebileceğini gösterdi. Kıvırcık saçların diğer memelilerde görülmemesi aslında bu formun daha yüksek verim elde etmek için ortaya çıkmış olabileceğinin bir işaretidir.

Araştırmanın son hali bioRxiv’de yayınlandı.

cermikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu