Haber

İngiltere, Rus özel güvenlik firması Wagner’in tehdidini anlamadı

İngiltere hükümeti, yaklaşık 10 yıldır en az 7 ülkede askeri operasyonlar yürüten Rus özel güvenlik şirketi Wagner’i hafife aldığı ve oluşturduğu tehdidi anlamadığı için eleştirildi.

İngiliz Parlamentosu Dışişleri Komisyonu, “Guns for Gold: The Wagner Network is in the middle” başlıklı raporunu yayınladı.

Tarafsız milletvekillerinden oluşan komitenin raporunda, “Wagner Grubu” yerine “Wagner Ağı” tabirinin kullanıldığına dikkat çekilerek, bu ağın partiye bağlı kişi ve kuruluşlardan oluştuğu belirtildi. Kümenin kurucusu Yevgeniy Prigojin, uluslararası arenada askeri, ekonomik ve siyasi operasyonlar yürütüyor.

Raporda, 2014 yılında kurulan Wagner’in askeri faaliyetlerine Ukrayna’da başladığı, kümelenmenin daha sonra Afrika ve Ortadoğu’daki diğer bazı ülkelere yayıldığı kaydedildi.

Wagner’in kuruluşundan bu yana aralarında Ukrayna, Suriye, Orta Afrika Cumhuriyeti (OAC), Sudan, Libya, Mozambik ve Mali’nin de bulunduğu en az 7 ülkede askeri operasyonlar düzenlediğinin belirtildiği raporda, “Yetkililerin öncelikli amacı, Wagner’i topraklarına davet eden başarısız oldu ya da kırılgan rejimlerin güçlerini korumalarına yardım etmekti.” söylendi.

“İngiliz hükümeti, Wagner’in kuruluşundan bu yana tutarlı bir stratejiden yoksundu”

Raporda değerlendirmelerine yer verilen Komite Başkanı Alicia Kearns, hükümetin Wagner’e yönelik tutumuna ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“İngiliz hükümeti, Wagner Ağı’nın kurulmasından bu yana geçen 10 yılda dengeli bir stratejiden yoksun kaldı ve Wagner’le mücadele etmek için anlamlı bir çaba göstermedi. Bu, ağın büyümesine, Afrika’nın derinliklerine doğru kollarını açmasına ve çatışma veya çatışma nedeniyle diz çökmesine izin verdi. istikrarsızlık, çökmüş ülkeleri sömürmesine izin verdi.”

“Temel bilgi ve siyaset eksikliği var”

Raporda, “Faaliyetlerinin İngiltere’nin yurtdışındaki çıkarları üzerindeki etkisi ve yarattığı zenginliğin büyük ölçüde Afrika’da bulunduğu gerçeği göz önüne alındığında, Wagner Ağı’nın coğrafi yayılımını öncelikle Avrupa prizmasından görmek büyük bir yetersizliktir” denildi. . değerlendirme yapıldı.

Bu nedenle rapor, İngiltere’nin Wagner’i anlamamasını ve “Afrika’daki faaliyetlerine çok dar bir şekilde odaklanmasını” eleştirdi.

Komitenin raporunda ayrıca şunlar kaydedildi:

“Wagner savaşçılarının neredeyse 10 yıldır en az 7 ülkede askeri operasyonlar yürütmesine rağmen, İngiliz hükümetinin Wagner’in şebekesini anlamak için daha fazla kaynak ayırmaya başlaması son derece üzücü. özel askeri şirketler hakkında temel bilgi ve politika eksikliği olduğu sonucuna varılmıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu