Haber

İlk ceza valiliğin içki içme kararından verildi.

İstanbul Valiliği’nin alkol genelgesine karşı Kadıköy’de “İçkini Al Gel” etkinliği düzenleyen Hür Fikir Derneği, etkinlik kapsamında alkol tüketiminin kolluk kuvvetleri tarafından engellendiğini ve idari işlem başlatıldığını iddia etti. uygulamalı.

Özgür Fikir Derneği’nin sosyal medya hesabından yapılmıştır paylaşımda Şöyle deniyordu:

“Bu akşam (09.09.2023) İstanbul Valiliği’nin 18.08.2023 tarihli ‘alkol yasağı’ genelgesine karşı özgürlüklerimizi ve haklarımızı korumak amacıyla planladığımız ‘İçkini Al Gel’ etkinliğimiz kapsamında bu akşam (09.09.2023) saat 18.00’de bir araya geldik. medyada geniş yer buldu ve açıkça yasaya aykırıydı. Kadıköy-Moda Plajı’nda alkol tüketimi kolluk kuvvetleri tarafından engellenmiş ve derneğimizin 3 kurucu üyesi hakkında 5326 sayılı Kanun’un “emre aykırı davranış” başlıklı 32’nci maddesi uyarınca idari işlem başlatılmıştır. Yönetim Kurulu Başkanımız ve diğer kurucu üyelerimize hukuka aykırı olarak emir verilmesi ve bunun sonucunda uygulanan idari süreç kabul edilemez. “Anayasa’ya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ve hukuka aykırı olan bu idari süreç ve söz konusu genelgeye karşı tüm hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla bildiririz.”

Ne oldu?

İstanbul Valiliği’nin 17 Ağustos tarihli genelgesinde kamusal alanlarda alkol tüketiminin yasak olduğu belirtildi. Tepkilerin ardından İstanbul Valiliği konu hakkında bir yazı yayınlayarak yeni bir yasak söz konusu olmadığı, yeni genelgenin bir “hatırlatma” olduğu belirtildi.

İstanbul Valiliği tarafından yapılan son açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“18 yaşın altındaki çocuklara alkol satılmamalı,
Ruhsatlı alkol satışı yapılan restoran ve lokantalar hariç, 22.00 ile 06.00 saatleri arasında perakende alkol satışı yapılamaz.
Sarhoşluk nedeniyle kamu huzurunu bozacak davranışlarda bulunmamak,
Alkol satışı ve tüketimi; Lisanslı işletmelerin dışında yapılmamalıdır. (Park, piknik ve dinlenme alanları, sahil şeritleri, plajlar vb. alanlarda)
“Güvenlik, jandarma ve polis birimlerinin söz konusu yerlerin etkin bir şekilde kontrol edilmesi, kamu düzenini, halkımızın huzur ve güvenliğini bozacak olayların önlenmesi için ilgili birimlere talimat verilmiştir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu