Haber

Gümüşhane’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 106’ncı yıl dönümü törenlerle kutlandı

Gümüşhane’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 106’ncı yıl dönümü törenlerle kutlandı.

Hükümet Konağı önünde düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

15 Temmuz Zafer Meydanı’nda devam eden törende konuşan Belediye Başkanı Ercan Çimen, 15 Şubat’ın önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bin yıldır İslam’ın bayraktarlığını yapan Türk milleti, dünden bugüne hep istiklal, istiklal ve varlık mücadelesi vermiştir. Dün farklı isimlerle anılan, bugün de PKK, FETÖ ve benzeriyle karşımıza çıkan hainler, isimler bilmelidir ki bu topraklar her zaman onların mezarı olacaktır.Kahramanlar “Ordumuz, kahraman polislerimiz ve Milli İstihbaratımızın isimsiz kahramanları, canları uğruna bu kutsal vatanı asla düşmana bırakmayacaktır.”

Bu vesileyle düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verildiği program, Gümüşhane Binicilik Spor Kulübü ve GÜMOFF Off-Road Kulübü’nün geçiş töreniyle sona erdi.

Kutlama töreninin ardından tarihi Süleymaniye Mahallesi’ndeki Zeki Kadirbeyoğlu Konağı ve Paşa Hamamı’nın açılışı yapıldı.

Vali Alper Tanrısever, burada yaptığı konuşmada, Gümüşhane’nin kurtuluş yıl dönümünü kutladıklarını belirterek, “Bu şan ve şerefle yeterince gurur duyamayız. Bu atalarla, bu dedelerle, bu tarihle yeterince gurur duyamayız. Hepinizi tebrik ediyorum.” söz konusu.

Anadolu’nun vatan söz konusu olduğunda birlik ve beraber hareket etmenin güzel örnekleriyle dolu olduğuna işaret eden Tanrısever, şöyle konuştu:

“Birlikte hareket ettiğimizde yenilmez ve yıkılmaz düşmanlara karşı bile galip gelebileceğimizin çok önemli bir örneğidir. Rabbim birlik ve beraberliğimizi bozmasın. İnşallah Rabbim bir daha bu topraklara düşmanın ayağını koymaz. Biz de. Bize bu şanlı tarihe, şanlı ecdadımıza, bu kutlu davaya layık olmayı, ecdadımıza layık olmayı öğretmek istiyorum.” “Aldığımız toprakları, bu güzel vatanı daha da ileriye taşımayı ve çocuklarımıza teslim etmeyi nasip etsin.”

Başkan Çimen, daha sonra 2 yıldır devam eden çalışmalar sonucunda toplam 20 milyon liralık yatırımla tarihi Paşa Hamamı ve Zeki Kadirbeyoğlu Konağı’nı aslına uygun olarak yeniden inşa ettiklerini söyledi.

Törenlere Cumhuriyet Başsavcısı Tuba Ersöz Ünver, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, daire başkanları, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar da katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu