Teknoloji

Google, Yazılımcıları İşsiz Bırakacak Bi Yapay Zekâ Üretiyor

Sürekli olarak yapay zekâların ne kadar geliştiği ile ilgili haberleri sizlerle paylaşıyoruz. Lakin bu haberler çoklukla sanat, içerik hazırlama ya da maç skoru iddia etme üzere bahisler üzerine uzmanlaşmış yapay zekâları mevzu alıyor. Lakin bu yapay zekâlardan yalnızca DALL-E ve Wordcraft insanların işini ellerinden alabilecek üzere görünüyor. Kaldı ki onun için bile önlerinde daha çok uzun bir yol var.

Ancak birazdan bahsedeceğimiz yapay zekâ günümüzün en tanınan ve kıymetli mesleklerinden olan yazılımcılığı yakın bir gelecekte büsbütün bitirebilir. Pekala nasıl?

Projenin ardında Google var

Google, üst şirketi Alphabet tarafından geliştirilen gizemli bir yapay zekâ üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Bu açıklamanın akabinde analistler, “Pitchfork” isimli bu yapay zekânın kod yazması için geliştirildiğini sav etti. İşin dikkat çeken kısmı ise birtakım isimsiz Google çalışanlarının bu tezleri doğrulaması oldu.

Alphabet’in projesi olan lakin şirketin çatısı altındaki en başarılı yapay zekâ geliştirme takımı olan Google Labs tarafından geliştirilen bu yapay zekâ argümanlara nazaran şu anda kendi kendine kod yazabilmesi ve sorunlu kodlarını düzeltebilmesi için eğitiliyor. Birtakım Google çalışanları tarafından sızdırıldığı sav edilen dokümanlara göreyse araştırmacılar, yapay zekaya kademeli olarak kimi kodlar yazdırıp yanılgılı kodları düzelttiriyor ve makine tahsili ile yapay zekânın “mükemmel kodlar” yazmasını amaçlıyor.

Tabii ki argümanlar ne kadar yanlışsız bilemeyiz lakin Google’ın Pitchfork projesi üzerinde çalıştığını kabul etmesi ve kimi sağlam Google çalışanlarının savları onaylaması, yakın gelecekte yazılımcılığın yapay zekâ denetimine geçebileceğini gösteriyor.

Bazı yapay zekâ uzmanlarına göreyse bu durum hayli tehlikeli, zira yapay zekâ gerek duyduğu takdirde kendi kodlarını tekrar yazarak kendi hudutlarını kırabilir, kendi kopyalarını yaratabilir ya da dünyadaki tüm elektronik aygıtları etkileyebilecek tespit edilemeyen “mükemmel virüsü” hazırlayabilir, yani özetle gerçek SkyNet olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu