Haber

Erdoğan ve Putin telefonda görüştü

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi yaptığını açıkladı. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü. İki lider, Putin’in Türkiye ziyareti konusunda mutabakata vardı.”

Açıklamada şu sözler yer aldı:

Rusya-Ukrayna savaşında gerilimi tırmandıracak adımlar atılmaması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “barış köprüsü” olarak gördüğü Karadeniz İşletmesi’nin değerine vurgu yaptı. Düşük ülkelerin düşük ülkeleri göreceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, uygulama döneminde yüzde 23 oranında düşen hububat fiyatlarının son iki haftada yüzde 15 arttığına dikkat çekti. “

‘ŞARTLAR DOLDURULURSA SÖZLEŞMEYE GERİ DÖNECEĞİZ’

Öte yandan Peskov, Rusya’nın tahıl anlaşmasına geri dönmeye hazır olduğunu ancak bunun ancak anlaşmanın Rusya ile ilgili kurallarının yerine getirilmesinden sonra mümkün olacağını söyledi. Peskov, “Rusya’nın endişeleri karşılanırsa Moskova tahıl koridoru anlaşmasına geri dönebilir” dedi.

İSVEÇ’E ONAY SONRA İLK TOPLANTI

Erdoğan ve Putin, Vilnius’ta düzenlenen NATO Zirvesi’nde Türkiye’nin İsveç’in üyeliğini prensipte onaylamasından bu yana ilk kez bir araya geldi.

PUTİN ‘ERDOĞAN BENİ DAVET ETTİ’ DEDİ

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Putin, Türkiye’de seçimler öncesi Erdoğan ile yüz yüze görüşme konusunda anlaştıklarını ancak şu anda görüşmenin Türkiye’de mi yoksa Rusya’da mı yapılacağı konusunda anlaşmaya varmadıklarını söyledi. Erdoğan’ın kendisini seçimlerden davet ettiğini söyleyen Rusya Devlet Başkanı, “Spekülasyona yol açmamak için görüşme yapılmadı” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu