Ekonomi

Dolar/TL’de rekor denemesi, risk priminde düşüş

Dolar/TL’deki yükseliş ivmesi haftanın ikinci işlem gününde de devam etti.

Asya seansında döviz kuru 28,63 ile sığ piyasada yeni bir rekora ulaştı. Döviz kuru daha sonra 28,47’de dengelendi. Dolar/TL kurunda yılbaşından bu yana yüzde 52’nin üzerinde artış yaşandı.

Dolar/TL’deki yükseliş devam ederken risk priminde de düşüş yaşanıyor. Türkiye’nin 5 yıllık risk primi (CDS) 370 baz puana ulaştı.

Türkiye’nin gösterge tahvil faizi yüzde 39,65 seviyesinde.

Dolar/TL, tarihi zirvelerdeki günlük sınırlı yükseliş eğilimini sürdürürken, bugün piyasalarda veri gündemi 2 ve 10 yıl vadeli gösterge tahvil ihaleleriyle takip ediliyor.

Hazine, Pazartesi günü başlayan Kasım ayı iç borçlanma programında iki ihaleyle yaklaşık 19 milyar TL borçlandı. 11 ay vadeli tahvil ihalesinin bileşik getirisi %39,6’ya yükseldi. Hazine’nin iç borçlanma programı 2 ve 10 yıl vadeli gösterge tahvillerin yeniden ihracıyla devam edecek.

Hazine, Kasım ayında toplam 78,4 milyar TL iç borç servisi karşılığında 78 milyar TL iç borçlanma yapmayı planlıyor. Hazine son aylarda planladığından fazla borçlanıyor.

Ayrıca Hazine, bankalara Ocak 2029 vadeli beş yıl vadeli dolar cinsinden sukuk ihraç etme yetkisi verdi.

Uluslararası pazarlarda en son ihracat Nisan ayında gerçekleşti. Hazine, Nisan ayındaki ilk yeşil tahvil ihracıyla 2,5 milyar dolar borçlanmıştı. Hazine bu yıl uluslararası piyasalardan 7,5 milyar dolar borçlandı. Geçtiğimiz yıl uluslararası piyasalardan 11 milyar dolar borçlanan Hazine, bu yıl ve gelecek yıl 10 milyar dolar borçlanmayı bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu