Haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer’den emekli maaşlarına ilişkin açıklama

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın “Emeklilere yapılan tüm zamlar eşitlenecek” açıklamasına ilişkin, “Bunu müjde olarak sunuyorlar. Ama bu ne müjde ne de adalet. Milyonlarca Emekliler zaten 10 bin liralık taban maaşa mahkum oldular.” Milyonlarca emeklinin başına bu sözde iyi haber artışı asla gelmeyecek çünkü ek artışla bile asıl emekli maaşları taban emekli maaşına ulaşamıyor. Emeklilerin bir kısmı yüzde 49,25 oranında zam alırken, asıl aylığı 6 bin 700 lira ve altında olan emekliler ise yeniden yüzde 33’e çıkacak. “3’lük bir artışla kalacak. Adaletsizlik, haksızlığın kapsamına girmez” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, dün TRT Haber özel röportajında, “SSK’lı ve Bağ-Kur emeklilerimizin emekli maaşlarındaki artışı Ocak ayı itibarıyla yüzde 49,25’e çıkarıyoruz.” CHP Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Gölge Bakan ve Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Taşcıer’in açıklamaları şöyle:

“İYİ İYİ DİYEN BU ARTIŞ HİÇBİR ZAMAN MİLYONLARCA EMEKLİ OLMAYACAK ÇÜNKÜ BU EK ARTIŞLA BİLE EMEKLİLİK KÖKLERİ TABAN EMEKLİYE ULAŞAMIYOR”

“AKP Genel Başkanı Erdoğan, 2024 yılını ‘Emekliler Yılı’ ilan ettiklerini ve açlığın sona ermesinden çok uzak olan emeklilerin akıllarıyla alay ettiklerini söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan’ın açıklamalarından da görüyoruz ki bu alaycı tavır İlk 5 100’üncü yıl ikramiyesi olan 1000 lirada çalışan emekliler ile çalışmayan emekliler arasında ayrım yaptılar, ardından aylık artışlarda memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklileri arasında ayrım yaptılar. Bakanın son açıklamasında ‘Bütün emeklilerin aylık maaşları eşit olacak’ deniyor ve bunu bir müjde olarak sunuyorlar. Ancak bu ne iyi bir haber ne de adalet. Milyonlarca emekli aslında 2000 TL’lik taban maaşa mahkûm edilmiş durumda. 10 bin lira Milyonlarca emekliye bu müjdeli haber zammı hiçbir şekilde ulaşamayacak çünkü bu ek zamla bile temel emekli maaşları taban maaşa ulaşamıyor. Emeklilerin bir kısmı yüzde 49,25 zam alırken, asıl maaşı 6 bin 700 lira ve altında olan emeklilere yine yüzde 33,3 zam kalacak. Adaletsizlik adaletsizlikle örtülmez.

“BU SİSTEM BAŞTAN AŞAĞIYA DEĞİŞMEDİĞİ TAKDİRDE EMEKLİLERİN EMEKLİLİKLERİ DEVAM EDECEK”

Yüzde 49,25’lik artışın bölgeye faydası yok. Erdoğan yönetiminin Türkiye’yi bilinçli olarak sürüklediği enflasyon ortamında zamlar anlamsızlaşıyor, maaşlar gün geçtikçe eriyip gidiyor. Geçen ay aylık 7 bin 500 lira olan emekli, bugün toplam 11 bin 194 lira alacak. Buna iyi haber mi denir? AKP iktidarı emeklilik sistemini o kadar bozdu ki yeni yamalar artık çalışmıyor. Bu sistem tamamen değişmediği sürece emeklilerin sefaleti devam edecek. Sistemi bizzat bozanlar elbette düzeltemezler. Ama yeni bir hükümet; İşçiyi, emekliyi, halkı destekleyen bir iktidar bunu düzeltebilir, o da CHP’dir.

“VATANDAŞLARIMIZIN HAYATTA KALMAYA ÇALIŞMADIĞI AMA MUTLU YAŞADIĞI BİR TÜRKİYE HAYALİYORUZ”

Emeklilik sisteminin topyekun değişmesi gerektiğini söylüyoruz. Emekli maaşlarının birinci kademedeki asgari fiyat seviyesine yükseltilmesi gerektiğini söylüyoruz. Aylık tahvil oranlarının yeniden artırılmasını, güncelleme katsayılarının yeniden düzenlenmesini, hisselerin büyümeden verilmesini, 2000 yılından sonra düzenlemelerin yapılmasını savunuyoruz. Yüksek prim ödeyenlerle yüksek prim ödeyenlerin eşit olduğu adil bir sistemi savunuyoruz. Düşük prim ödemeleri en düşük aylık maaşta bir araya getirilmiyor. CHP olarak, yıllarca bu ülkeye emek vermiş, emek vermiş, hizmet etmiş insanlarımızın emekliliklerinde insanca bir hayat sürebilmelerini, muhtaç olmadan, rahat ve huzur içinde yaşayabilmelerini istiyoruz. Vatandaşlarımızın hayatta kalmaya çalışmadığı, mutlu yaşadığı bir Türkiye hayal ediyoruz. “Bunu gerçekleştirmek konusunda son derece kararlıyız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu