Yaşam

CHANEL 2022/23 METIERS D’ART MODA

Chanel, Sahra Altı Afrika’da bir defile düzenleyen ilk lüks Avrupa markası olarak tarihe geçti. Başkent Senegal’de düzenlenen üç günlük kültürel etkinlik programının bir parçası olarak Métiers d’Art koleksiyonunu tanıttı.

Gösteri, son yıllarda Dakar Bienali’ne ev sahipliği yapan eski Brutalist tarzdaki Adalet Sarayı’nda yapıldı. Gösteriye Pharrell Williams, Naomi Campbell, Whitney Peak, Nile Rodgers, Monako Prensesi Caroline ve kızı Charlotte Casiraghi gibi konuklar katıldı.

Instagram’daki bu gönderiye bakın

@chanelofficial tarafından paylaşılan bir gönderi

Modeller, 70’lerden ilham alan pantolon takımları, boncuklu yelekler ve gösterişli Kongo şekli alt kültürüne saygı duruşunda bulunan geometrik motifli eteklerle yürüdü. Geniş jean pantolonlar, platform ayakkabılar ve katlı etekler, 850 davetlinin beğenisini kazanan seriye retro bir hava kattı.

Instagram’daki bu gönderiye bakın

@chanelofficial tarafından paylaşılan bir gönderi

Yaratıcı yönetmen Virginie Viard, kendi itirafına göre, daha önce Afrika kıtasına hiç seyahat etmemişti. Ancak sık sık arkadaşlarından ve işbirlikçilerinden son yıllarda gelişen bir sanat merkezi olarak ün kazanan Dakar’ı duyduktan sonra ilgisini çektiğini söyledi.

Merhum Chanel kreatif direktörü Karl Lagerfeld tarafından 20 yıl önce kurum içi atölyelere ışık tutmak için başlatılan Métiers d’Art koleksiyonu, Şanghay, Edinburgh İskoçya, Salzburg Avusturya ve Havana Küba.

Konukların markayı tepeden tırnağa giyme eğiliminde olduğu Paris’teki Chanel şovlarının aksine; markanın imzası olan kapitone el çantalarını geleneksel gündelik giyim ve çağdaş Afrika moda tasarımının bir karışımıyla birleştirerek konukların gözlerini kamaştırdı.

Koleksiyon ayrıca, Viard’ın 2019’da Lagerfeld’i markanın başına geçmesinden bu yana en eklektik koleksiyonlardan biri olarak öne çıktı. Kareli tüvit ve Lurex pantolon takımları, boncuklu yelekler ve anvelop eteklerle üst üste yerleştirildi ve Afrika kıtası şeklindeki zincirler de dahil olmak üzere zincir yığınlarıyla süslendi. altın pandantifler ve mücevher kaplı aslan başları.

Tasarımlar, nakışçı Lesage ve çiçekçi Lemarié gibi şirket içi tedarikçilerle yakın işbirliği içinde oluşturuldu. Baklava desenli bir süveter üzerindeki parıldayan yapay elmaslardan siyah bir yelek üzerine dağılmış DIY şeklindeki patchwork kamelyalara ve kalp şeklindeki yamalara kadar pek çok süsleme içeriyordu.

Instagram’daki bu gönderiye bakın

@chanelofficial tarafından paylaşılan bir gönderi

Koleksiyonun tamamı Paris’te üretildi ve modellerin etrafında toplanan 19 Afrikalı model ve bir düzine Senegal’den. Ancak Batı Afrika’dan birçok müşteriye sahip olmasına rağmen marka, bölgede mağaza açmak için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu