Haber

Büyük Kanal’ın suyu yeşile döndü: Nedeni açıklandı

İtalya’nın Venedik kentindeki Büyük Kanal’ın sularının neden yeşil akmaya başladığı belli oldu. Yerel yetkililer bunun ‘fluoresein’ adlı elementten kaynaklandığını açıkladı. Fluorescein, atık su şebekelerini test etmek için kullanılan toksik olmayan bir maddedir.

The Guardian’ın haberine göre Venedik’teki Büyük Kanal’ın suyu yeşile döndükten sonra çevrecilerin protestosu olma ihtimali de göz önünde bulundurularak konuyla ilgili soruşturma başlatıldı. 28 Mayıs Pazar günü meydana gelen ve polis tarafından incelemeye alınan olayın ardından yapılan incelemede, alınan su örneklerinde flor bulundu.

1968 YILINDA DA YEŞİL BOYA YAPILMIŞTIR.

Venedik Çevre Koruma ve Önleme Ajansı’nın (Arpav) yaptığı açıklamaya göre, olaydan sonra analiz edilen su örneklerinde herhangi bir rastgele toksik madde tespit edilmedi. Ancak Arpav, suda bulunan floresein elementinin kaynağını açıklamadı.

Büyük Kanal’ın yeşile dönmesinin ardından İtalya’nın La Nuova Venezia gazetesi bunun çevrecilerin protestosu olabileceğini yazdı.

Öte yandan bu, kanalın ilk kez yeşile dönmesi değildi. Arjantinli sanatçı Nicolás García Uriburu, 34. Venedik Bienali sırasında ekolojik farkındalığı artırmak için 1968’de kanalın suyunu parlak yeşile boyadı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu