Ekonomi

Boeing, ABD Hava Kuvvetlerinin E-7 Havadan Erken Uyarı ve Kontrol Uçağı İhalesini Kazandı

  • E-7, ABD Hava Kuvvetlerine 360 ​​derecelik kritik alan farkındalığı ve Gelişmiş Savaş Yönetim Sistemi yetenekleri sağlayacak.
  • Açık sistem mimarisi ve çevik yazılım tasarımı, gelecekteki tehditleri karşılamak için E-7’nin yeteneklerini geliştirecektir.

1,2 milyar dolarlık sözleşme kapsamında Boeing, E-7 Havadan Erken Uyarı ve İnceleme (AEW&C) uçağının iki yeni ABD varyantını geliştirmeye başlayacak.

Gerçek muharebe koşullarında kendini kanıtlamış, tam entegre ve esnek bir komuta kontrol merkezi olan E-7, en güçlü harekat koşullarında çok alanlı farkındalık sağlıyor. E-7’nin açık sistem mimarisi ve çevik yazılım tasarımı, hava aracının yeteneklerinin gelişmesine izin vererek onu gelecekteki tehditleri önlemede avantajlı hale getiriyor.

E-7 Programı Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Stu Voboril şunları söyledi: “Kanıtlanmış bir platform olarak E-7, ABD Hava Kuvvetlerinin kısa vadeli Havadan Erken Uyarı ve Kontrol ihtiyaçlarını karşılayabilen tek uçaktır. müşterek kuvvet entegrasyonu sağlarken.” söz konusu.

E-7, Çok Rollü Elektronik Faz Dizilimi (MESA) sensörü aracılığıyla, havadan ve denizden gelen çok sayıda tehdidin eş zamanlı ve 360 ​​derecelik takibini gerçekleştirir. MESA sensörünün sağladığı kritik alan farkındalığı sayesinde ordu, değişen taktiksel durumlara dinamik olarak uyum sağlamanın yanı sıra uzun mesafeden düşman hedeflerini tespit edip teşhis ediyor.

E-7’nin diğer operatörleri arasında Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri, Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri, Türk Hava Kuvvetleri ve İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri bulunmaktadır.

E-7, bakım ve lojistik maliyetlerini önemli ölçüde azaltan ve ilk günden göreve hazır olma durumunu iyileştiren iyi yapılandırılmış bir tedarik zinciri kullanır. Yeni Nesil 737-700 uçaklarından dönüştürülen E-7 platformu; Mevcut ticari türev uçak tasarımı, sertifikasyon ve modifikasyon süreçlerinden yararlanarak Hava Kuvvetleri gereksinimlerine yanıt verir.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

haberyesilyurt.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu