Haber

Barış Pehlivan: İstanbul ihanetinin bedeli 1 trilyon 486 milyar TL

Yerel seçim sürecinin en çok takip edilen yarışı İstanbul’da yapılacak. Megakent için yarışacak Ekrem İmamoğlu ve Murat Kurum projelerini sunacak. Ancak henüz yapılmayanlar ve yapılanlar da var.

Yıllarca AK Parti yönetiminde kalan İstanbul’a ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu şehrin kıymetini bilmedik, bu şehre ihanet ettik” dedi.

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan bu ‘ihanetin’ bedelini hesapladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 2019 seçimlerinin ardından belediyede başlattığı soruşturmanın sonuçlarına değindi.

Pehlivan, yazısında şu bilgileri aktardı:

“İstanbul’da 78 arsa güçlendirme alanı iken imara açıldı. Yani o arazilerde sağlık kurumlarından kültürel tesislere kadar pek çok kamu hizmetinin sağlanması gerekirken bunların yerine konutlar, alışveriş merkezleri veya oteller inşa edildi. Toplam 16 milyon 112 bin 518 metrekare inşaattan bahsediyorum. “AKP’nin İstanbul’da bu şekilde imara açtığı yerlerden 8 tanesinin daha önce askeri alan olduğunu da öğreniyorum.”

Pehlivan, yazısına “Bitmiyor” diyerek devam etti ve şunları ekledi:

“AKP döneminde 2 milyon 846 bin 621 metrekarelik 7 orman alanı imara, yani imara açıldı. Ormana dikilen betonun sahiplerinden biri de damadı Berat Albayrak’ın kurduğu NUN Vakfı’na bağlı okullar. Yine aynı rapordan, incelenen 130 projeden 44’ünde yapılabilecek inşaat alanı 3 milyon metrekare iken, 10 milyon 500 bin metrekareye inşaat izni verildiğini öğreniyorum.

‘DURAKLAMA İLE NE DEMEK İSTEDİĞİNİN FARKINDA MIYIZ?’

“İstanbul’a yapılan bu ihanetin parasal değeri 1 trilyon 486 milyar liradır” diyen Pehlivan, şöyle devam etti: “Murat Kurum, AKP’nin belediye başkan adayı seçildiğinde ‘Beş yıllık durgunluğu bitireceğiz’ demişti. birlikte İstanbul’dayız.’ Duraklatmayla ne kastettiklerinin farkında mısın?” Notunu düşürdü.

(TAM MAKALE)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu