Ekonomi

Bakan Soylu’nun girişimiyle kurulan fabrikalar gençlerin geleceğe umutla bakmasını sağlıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun fikir babası olduğu, Muş’ta hayata geçirilen Sultan Alparslan Tekstilkent Projesi, binlerce gence ekmek kapısı oldu. Proje ile 450 kişinin istihdam edildiği bir fabrikanın daha açılışı yapıldı.

Muş Sultan Alparslan Tekstilkent kümelenme alanında 450 kişinin istihdam edildiği 5 bin metrekarelik bir fabrika daha müteşebbise teslim edilerek açılışı gerçekleştirildi. Valilik tarafından yaklaşık 50 dönüm alan üzerine inşa edilen fabrikalar, hem büyükşehirlere göçün önünü alıyor hem de binlerce gence umut oluyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun girişimleri ve Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz’ün uyumun da devam ettirilen projede her geçen gün istihdam sayısı artırılıyor.

“Tekstil kent fikri İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun fikir babalığını yaptığı bir projedir”

Açılış merasiminde konuşan Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, bugün burada bir müteşebbisin fabrikasını açmış olmanın memnunluğunu yaşadıklarını söyledi. Bu yola çıktıklarında memleketin istihdamını artırma, nüfusu bu kadar genç olan bir ilin genç işsizliğinin azalmasını istek ederek başladıklarını anlatan Vali Gündüzöz, “Cumhurbaşkanımızın açtığı yolda, hem Gençlik ve Spor Bakanlığımızın hem Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın hem de İçişleri Bakanlığımızın dayanağını aldık. Bulunmuş olduğumuz alanda ‘tekstil kent yapalım’ fikri aslında İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun fikir babalığını yaptığı bir projedir. Bu proje çerçevesinde bunu buyruk telaki ettik. Bu işe giriştik lakin bu işler o denli kolay olan işler olmuyor. Finansman bulacaksınız ve yanlışsız proje olacak. Varmış olduğumuz noktada işte artta açılışını yaptığımız 5 bin metrekare civarında olan fabrika. Toplamda 15 bin metrekarelik bir alanı kapatmış olduk. 2 bin metrekarelik bir alanın inşaatı da devam ediyor. Buradaki yüksek tansiyon ve GSM çizgileri deplase edildikten sonra bir 5 bin metrekarelik bir kapalı alan daha yapacağız. Sungu Dokuma’da de ek bu yıl için 3 fabrika yapıyoruz. Seneye bir daha yapıp büyüteceğiz” dedi.

“Burada kapatılan 15 bin metrekarelik alanın bedeli 150 milyon lira”

Muş Sultan Alparslan Tekstilkent fabrikalarında binlerce gencin çalışacağını vurgulayan Vali Gündüzöz, “Gençler spor yapsın diye spor alanları yaptık. Bunlar kolay işler olmuyor. Çok şükür bakanlarımızın dayanağıyla, Cumhurbaşkanımızın o başlattığı vizyonel yaklaşımla, zira finansman onun koyduğu teşvikle oldu. Sonuç itibariyle bu kadar parayı nereden bulacağız? Burada kapatılan 15 bin metrekarelik alanın bedeli 150 milyon lira. Buranın ışıklandırmalarını, etraf duvarlarını, okul ve yönetim binasını da diğer bir kaynaktan yaptık. Hasebiyle bu çok kıymetli yatırım. İleride bunun değeri anlaşılacak” ifadelerini kullandı.

“Benim taahhüdüm burada 3-4 bin kişi çalışsın”

Firmalara belli bir istihdam taahhüdü karşılığında fabrikaları teslim ettiklerini kaydeden Vali Gündüzöz, “Firmalar bize bir taahhüt veriyor, ‘2 yıl içerisinde burada 500 kişi çalıştıracağım’ diyor, onun peşine düşmek zorundayım, ‘Bin kişi çalıştıracağım’ diyor, onun peşine düşmek zorundayım. Benim taahhüdüm burada 3-4 bin kişi çalışsın. Muş’ta ortalama hane büyüklüğümüz 5’tir. 3 bin kişinin burada çalıştığını düşünürsek 15 bin kişinin ekmek yemesi demektir. Bunun yanında minibüsçü kazanacak, kasabı kazanacak, çaycısı kazanacak, servisçisi kazanacak. Pazara çarpan sistemiyle ek para girecek” diye konuştu.

“Gençler öğlen paydosunda burada yürüyecek, tahminen semt alanında oyun oynayacaklar ve rızıklarını kazanıp meskenlerine gidecekler” diyen Vali Gündüzöz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz buna talibiz. Bunun için de bina yıkmaksa yıkarız, kalp kırmaksa kırarız zira biz çoğunluğun valisiyiz. Biz garibin, gurebanın valisiyiz. Biz vatandaşı korumak zorundayız. Kaygımız vatan, memleket sorunu. Burası Doğu’da tekstilin başkenti olacak. Şimdi Malazgirt’te bir tane fabrika yapılıyor. Hasköy’de yapıldı ve müteşebbise teslim edildi. Korkut’a da bir fabrika yapacağız. Bilhassa birer tane yapsak bile bu işlerde kümelenme değerli. Hasebiyle burası dokumacılık konusunda cazibe merkezi olacak. Gençlerimiz ekmek yiyecekler ve hayata daha emin adımlarla bakacaklar. Burada işsizlik problemini kökünden çözeceğiz. Burada İŞKUR’un teşvikleri var, ücretlerde teşvikleri var, SGK’nın teşvikleri var. Daima birlikte politiği, idarisi ucundan köşesinden tuttu. Her şey Muş için. Muş inşallah hoş olacak. Burası cıvıl cıvıl olacak. Güzel uğurlu olsun.”

Yapılan konuşmaların akabinde Vali Gündüzöz, dokumacılık fabrikasını gezerek, gençlere işlerinde kolaylık diledi.

Açılışa Muş Belediye Lideri Feyat Asya, Vilayet Jandarma Kumandanı Albay Mehmet Kasım Ermiş, Bulanık Kaymakamı Oğuzhan Ocak, AK Parti Vilayet Lideri İbrahim Avcı, Vilayet Özel Yönetimi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, ilçe ve belde belediye liderleri ile müteşebbisler katıldı. – MUŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu