Haber

Avustralya Açık’ta Rusya ve Belarus bayrakları yasaklandı

BBC’nin haberine göre, Ukraynalı tenisçi Kateryna Baindl ile Rus tenisçi Kamilla Rakhimova arasında oynanan maç sırasında Rus taraftarların saha kenarında bayrak dalgalandırması nedeniyle çıkan olayların ardından Federasyon politikasını değiştirdi.

“Oyuncularımız ve taraftarlarımızla çalışmaya devam edeceğiz”

Federasyon yaptığı açıklamada, turnuva kapsamındaki müsabakalarda Rusya ve Beyaz Rusya bayraklarının dalgalandırılmasının yasak olduğunu vurguladı. “Tenisin tadını çıkarmak ve mümkün olan en iyi ortamı sağlamak için oyuncularımız ve taraftarlarımızla çalışmaya devam edeceğiz.”terimleri kullandı.

Yerel bir gazeteye konuşan Ukraynalı taraftar, Rus taraftarların oyunculara yakın olduğuna dikkat çekerek, Ukraynalı tenisçiyle alay etmek amacıyla kortun yan tarafına Rus bayrağı asıldığını iddia etti.

Aynı yerel gazeteye konuşan bir Rus taraftar, dalga geçmek ya da saygısızlık etmek gibi bir niyetleri olmadığını, sadece destek olmak için geldiklerini ifade etti.

Jancinta Allan kararı destekledi

Baindl ve Rakhimova’nın çabalarıyla yaşanan olayın ardından Ukrayna’nın Avustralya ve Yeni Zelanda Büyükelçisi Vasyl Myroshnychenko da olayı kınadı ve federasyonu harekete geçmeye davet etti.

Victoria Eyaleti Başbakan Yardımcısı Jancinta Allan, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle insan haklarını ihlal ettiğini ve Beyaz Rusya’nın işgale tam destek verdiğini söyleyerek bayrak yasağını destekledi.

Beyaz bayrak altında oynuyorlar.

Avustralya Açık’ta Rusya ve Beyaz Rusya oyuncuları tarafsız beyaz bayrak altında görev yaparken, 2022’de Wimbledon’da oynamaları da yasaklandı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana Rus ve Belaruslu sporcular birçok spor dalında tarafsız bayrak altında yarışıyorlar.

Federasyon, her iki ülkenin taraftarlarının, turnuvanın başında rastgele bir olaya neden olmadığı sürece sporcularını desteklemek için bayrak kaldırmalarına izin verildiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu