Ekonomi

Ahold Delhaize 4. çeyrek marj tahminlerini aştı, hisseler yükseldi

Stop & Shop ve Food Lion gibi markalarıyla tanınan süpermarket grubu Ahold Delhaize, son mali güncellemesinde analist tahminlerini aşan dördüncü çeyrek faaliyet marjını açıkladı. Şirket, %4’lük beklentileri aşarak %4,3’lük temel faaliyet marjı bildirdi. Bu haber, Ahold Delhaize hisselerinin Çarşamba günü saat 09:00 ET itibarıyla %4’ten fazla artış göstermesine neden oldu.

Ahold Delhaize’nin performansı, hisselerinin yaklaşık %16 oranında düştüğü altı aylık bir dönemin ardından geldi. Küme bu yıl için %4’ün üzerinde bir marj hedefi belirlerken, serbest nakit akışının 2,3 milyar avro civarına ulaşması bekleniyor.

Bu pozitif marj raporu, Ahold Delhaize’nin ABD’deki potansiyel marj zorluklarını işaret ettiği Kasım ayında şirketin 2023 kazanç beklentisinde yapılan önceki düzenlemenin ardından geldi. Bu endişelere rağmen şirketin dördüncü çeyrekte marjı ABD’de 0,4 puan artarak %5,2’ye yükselirken, Avrupa’da marjı 0,3 puan azalarak %3,7’ye geriledi.

Ekim ayında göreve gelen Mali İşler Direktörü Jolanda Poots-Bijl, düşen enflasyon ve artan maliyet enflasyonunun kârlılığı etkilemesi nedeniyle şirketin kârlılık üzerinde süregelen baskıyı yönetmekte zorluk çektiğini vurguladı. Şirketin marjları desteklemek için sıkı maliyet kontrolüne olan bağlılığının devam ettiğini vurguladı.

Ahold Delhaize, 2023’te 1,25 milyar Euro’yu aşan maliyet tasarrufu elde etti. CEO Frans Muller, tedarik zincirlerini bozan ve fiyat dalgalanmalarına katkıda bulunan küresel çatışmalar ışığında maliyet yönetiminin değerinin altını çizdi. Poots-Bijl, Avrupa’da geçen yıl ortalama yüzde 10 oranında artan ücretlerde önemli bir artış yaşandığını ve 2024 yılında Ahold pazarlarında daha fazla fiyat artışı beklediğini kaydetti.

Baskıya rağmen Ahold Delhaize iş gücünü azaltma niyetinde değil. Bunun yerine şirket verimliliği artırmaya odaklanıyor ve bu yıl maliyetlerde 1 milyar Euro’dan fazla tasarruf sağlama hedefi belirledi.

Londra’daki Janus Henderson’un Avrupa hisse senetleri portföy yöneticisi Tom Lemaigre, Ahold Delhaize’nin sonuçlarının sağladığı güvenceyi belirterek, bunun şirketin performansı hakkındaki bazı olumsuz varsayımları ortadan kaldırabileceğini öne sürdü.

Şirketin geçen yıl elde ettiği önemli maliyet tasarrufu ve bu yıl bir milyar Euro daha tasarruf etme hedefi, özellikle satış büyümesinin yavaşladığı bir dönemde, marjları destekleyen faktörler olarak görülüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu