Haber

AB Liderlerinden Orban’a Putin’le görüşmesi konusunda şeffaflık çağrısı

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşen üye ülke Macaristan’ın Başbakanı Viktor Orban’a “toplantının içeriği konusunda şeffaf olması” gerektiği mesajını iletti.

Brüksel’de düzenlenen iki günlük AB Liderler Zirvesi sonunda AB Konseyi Lideri Ursula von der Leyen ve AB Yönetim Kurulu Lideri Charles Michel basın toplantısı düzenledi.

Ursula von der Leyen, Orban’ın AB ile arası bozulan Putin ile yaklaşık iki hafta önce Çin’de yaptığı görüşmenin üst toplantıda gündeme gelip gelmediği ve AB liderlerinin toplantıya nasıl tepki verdiği sorusunu yanıtladı.

Zirvedeki genel yaklaşımın “kiminle buluşacağına liderin karar vereceği” yönünde olduğunu belirten von der Leyen, şöyle konuştu: “Ancak toplantının içeriği AB’yi ve birliği etkileyecekse ihtiyacımız olan şey yakın koordinasyon ve şeffaflıktır. AB içinde.” söz konusu.

Orban’ın Putin’le görüşmesine AB’den tepki var

Başta Baltık ülkeleri olmak üzere AB üyeleri Orban’ın Putin’le görüşmesine ve tokalaşmasına tepki gösterdi.

Zirve sırasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Estonya Başbakanı Kaja Kallas, Ukrayna ile savaş halinde olan ve AB tarafından desteklenen Rusya’nın lideri ile AB üyesi bir ülkenin başbakanı arasındaki görüşmeyi gündeme getireceğini söyledi.

Kallas, “savaş suçlusu” olarak tanımladığı Putin’le el sıkışan Orban’la da konuyu görüşeceğini belirtti.

Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nauseda, Orban’ın Putin’le görüşmesine tepki göstererek, “Ukrayna’da vahşice vahşet sergileyen bir rejimle flört ettiğimizi görmek gerçekten tuhaf. Bu, uluslararası topluma ve Ukrayna’ya çok yanlış mesajlar gönderiyor.” özgürlüğü için savaşıyor.” dedi.

Orban, Putin’le görüşmesini savunarak, “Barış için her şeyi yapmalıyız. Bu yüzden Ruslarla iletişimin sınırlarını açık tutuyoruz. Aksi takdirde barış şansı yok.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu