Haber

2. Uluslararası Sille Sempozyumu Sona Erdi

Selçuklu Belediyesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi öncülüğünde, Sille Kalkınma ve Tanıtma Derneği, Kapadokya Araştırma Merkezi, Yunanistan Sille Derneği ve Küçük Asya Araştırma Merkezi işbirliğinde düzenlenen 2. Uluslararası Sille Sempozyumu sona erdi.

Anadolu’nun önemli tarihi ve kültürel miraslarından biri olan ve tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Sille, her yönüyle alanında uzman kişiler tarafından geniş bir yelpazede ele alınacak. Uluslararası Sille Sempozyumu ile Konya ve Sille Hazineleri Sergisi’nin de yer aldığı sempozyum, üçüncü gününde katılımcıların Çatalhöyük, Payitaht Müzesi, Mevlana Müzesi ve Sille ziyaretleriyle tamamlandı.

Selçuklu Kongre Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı 10 oturumluk sempozyumda Türk ve Rum 50 konuşmacı, Sille’nin geçmişten günümüze tarihi yolculuğunu anlatarak tarihe not düştü. Sempozyumda sunulan bildiriler Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki cilt halinde derlenecek ve kalıcı bir referans kaynağı oluşturacaktır.

“Sille’nin kadim kültürüne yönelik çalışmalarımızı aynı titizlikle sürdüreceğiz”

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırcı, Sille’nin kadim mirasının korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla mevcut çalışmalara yenilerini ekleyerek bu alanda çalışmalara devam edeceklerini belirtti.

Selçuklu Belediye Başkanı Pekyatırcı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sille için yürüttüğümüz faaliyetlerde üniversitelerimiz ve diğer kurumlarımızla çeşitli alanlarda işbirliklerine devam ediyoruz. Uluslararası Sille Sempozyumumuz da bu işbirliklerimizden biri ve Sille’yi çok önemsiyoruz, Sille’yi tüm yönleriyle tartışmak gerçekten çok değerli. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz 2. Uluslararası Sille Sempozyumu işbirliklerimizden biridir.Sille Sempozyumunda Sille coğrafyası, tarihi, gelenekleri ve günümüze kadar ulaşan eserleriyle çok geniş bir perspektiften incelenmiştir. Necmettin Erbakan Üniversitesi, Sille Kalkınma ve Tanıtma Derneği, Kapadokya Araştırma Merkezi, Yunanistan tarafından düzenlenen Sille Sempozyumu ve Konya ve Sille Hazineleri Sergisi’ni Sille Derneği ve Küçük Asya Araştırma Merkezi ile birlikte gerçekleştirdik.

10 oturumda gerçekleştirilen ve 27 Ocak Cumartesi günü sona eren sempozyumda, yerli ve yabancı 49 bilim insanı tarafından bildiriler sunuldu. Bu bildiriler daha sonra Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki cilt halinde kitap olarak derlenerek kitaplarımızda yer alacak. referans eser olarak yayın hayatı. Sempozyumda öncelikle Sille’de günümüze ulaşan tüm eserler coğrafi ve tarihi özellikleri dikkate alınarak özel başlıklar altında incelenecektir. Sille’nin imar ve koruma planından gelenek ve göreneklerine, yaşam tarzından giyim kültürüne kadar her şey bu sempozyumda tartışıldı. Türkçe, Yunanca ve İngilizce olmak üzere üç farklı dilde anlatımların ve ilk kez bilim dünyasına sunulacak eserlerin yer aldığı “Konya ve Sille Hazineleri Sergisi” de ziyaretçilere açıldı.

Sergimizde Kapadokya Araştırma Merkezi Müzesi’nde bulunan Konya ve Sille ile ilgili 110 eser, 50’ye yakın harita, fotoğraf ve belge ile Atina Milli Kütüphanesi’nde bulunan 14 Osmanlı Fermanı’nın incelenmesi ve fotoğraflanması sonucu 30 adet 3 boyutlu maket ile 116 örnek yer aldı. Sergimizi yıl boyunca yurt içi ve yurt dışında tekrarlamak için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. 2. Uluslararası Sille Sempozyumu’nun Türk-Yunan dostluğuna da katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Tarihi mirasımızı tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla bu çalışmalarda görev alan Sille Kalkınma ve Tanıtma Derneği Başkan Yardımcısı Hikmet Yanartaş, Küçük Asya Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Stavros Anestidis, Kavala Kapadokya Araştırma Merkezi Lideri Kaplanis Iosifidis Kavala Belediye Başkan Yardımcısı. Apostolos Moumtzakis, Necmettin Erbakan Üniversitesi Sanat Tarihi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ahmet Çaycı, Dr. İlker Mete Mimiroğlu ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu